Meksyk ? daj nura w zjawiskowych Cenotach 4-13 marca 2018

Tagi: nurkowanie jaskiniowe, nurkowanie w Cenotach, nurkowanie w jaskiniach, nurkowanie w Meksyku, wyprawa nurkowa do Meksyku

Uwaga! Zostały ostatnie miejsca!!!
Meksyk to egzotyczny kraj pełen kolorów, żywej kultury i tradycji.
Jeśli zapytasz swoich przyjaciół o najlepsze miejsca nurkowe w Meksyku, to pierwszą ich myślą będą zdecydowanie Cenoty.

Cenoty - Meksyk - Diver24

Cenota to głęboka studnia krasowa, powstała w wyniku zapadnięcia się wapieni. Nurkowanie w tych  studniach – jaskiniach dostępne jest także dla nurków rekreacyjnych i jest to szczególnie unikatowe przeżycie.
Jednym z powodów, dla których nurkowanie w Cenotach jest tak popularne, to krystalicznie czysta woda wypełniająca jaskinie. Nurkując tu poczujesz się jakbyś lewitował w próżni.
W Cenotach można wyraźnie zaobserwować zjawisko halokliny, która jest efektem wzajemnego oddziaływania na siebie słodkiej wody gruntowej oraz słonej morskiej wody. Objawia się ona w postaci wyraźnie widocznej granicy o mlecznym zabarwieniu a jej grubość uzależniona jest od wielu czynników, między innymi odległości cenoty od morza.
Udając się na nurkowanie do Meksyku, warto wybrać sprawdzoną bazę nurkową i przewodnika, który pokaże Wam Cenoty o różnorodnej intensywności haloklin, ciekawej strukturze stalaktytów i stalagmitów oraz wyjątkowej budowie.

Daj nura w Meksyku - Diver24

Nurkując natomiast u wybrzeży Playa del Carmen, doświadczysz pięknych formacji korali mózgowych (Brain Coral), skalistych kanionów i nawisów pełnych ławic ostroboków. Rafy tętnią życiem i kolorami a ich gwiazdami są niewątpliwie żółwiemureny, barakudy, skorpeny, papugoryby, mieniące się złociście południowe płaszczki (Southern Stingray) a w chłodniejszych miesiącach ogromne żarłacze tępogłowe (Bull Shark).
Miejsca nurkowe w Meksyku są bardzo zróżnicowane pod względem poziomu trudności(od 10 m do …),  nadając się tym samym dla osób nurkujących na wszystkich poziomach zaawansowania.
Meksyk gorąco polecamy osobom, które poszukują nowych wyzwań.
Jukatan oferuje wyjątkowe doznania nurkowe, nieosiągalne nigdzie indziej na świecie. A różnorodność cenot jest tak ogromna, że wrażenia po nurkowaniu na długo pozostają w pamięci.

 

Proponowany program 

 

DZIEŃ

PROGRAM

1. DZIEŃ

Przelot z Polski do Cancun, transfer z lotniska do hotelu, zakwaterowanie

2. DZIEŃ

         2 nurkowania – Check Dive /Cozumel lub Playa del Carmen

3. DZIEŃ

2 nurkowania w Cenotach

4. DZIEŃ

2 nurkowania w Cenotach

5. DZIEŃ

2 nurkowania w Cenotach

6. DZIEŃ

 Nurkowania z żarłaczami tępogłowymi (Bull Shark)  lub nurkowanie w podwodnym muzeum rzeźb

7. DZIEŃ

Wycieczka np.: do Chichen Itza 
* opcjonalnie dodatkowo płatna

8. DZIEŃ

Dzień do zagospodarowania

9-10 DZIEŃ

12.03.18 Dzień do zagospodarowania; wykwaterowanie z hotelu; wieczorem transfer na lotnisko; wylot.

13.03.18 Lądowanie w Polsce

* w zależności od przelotu oraz grupy nurkowej program może ulec zmianie.


Przewidywany plan lotu /Uwaga! Poniższy plan lotu może ulec zmianie/.

 

Przelot do

Nurkowanie

Pobliska rafa oferuje całą różnorodność korali i ryb Karaibów, przy przyjemnej temperaturze wody ( od 28°C do 30°C ), zarówno dla nurków jak i turystów nurkujących z fajką a przy odrobinie szczęścia, można spotkać rekiny wielorybie.
Dodatkowo Jukatan oferuje Cenoty – najlepsze miejsca na świcie dla nurków jaskiniowych. Zjawiskowe Cenoty (jamy wodne), to podziemne rzeki i jaskinie z krystalicznie czystą wodą, co w efekcie zapewnia doskonałą widoczność podczas nurkowania. 

 

Zwiedzanie

Jeżeli grupa zechce, to ostatnie dwa dni można poświęcić na wycieczki połączone ze zwiedzaniem zabytków Jukatanu. Cena poszczególnych programów, uzależniona będzie od liczby uczestników danej wycieczki.

 

Zakwaterowanie

 

Bric Hotel

42878954

Hotel zlokalizowany jest tuż obok ulicy Avenida 5 w mieście Playa del Carmen, zaledwie dwie przecznice od plaży, położonej nad brzegiem Morza Karaibskiego.
45 minut jazdy samochodem od międzynarodowego lotniska w Cancún

To niewielki obiekt, który oferuje klientom: odkryty basen, bezpłatne WiFi, usługi konsjerża oraz opiekę wielojęzycznego personelu.

55511449

Goście mają do dyspozycji klimatyzowane pokoje, wyposażone w telewizor z płaskim ekranem i dostępem do kanałów kablowych, stację dokującą do iPoda oraz minibar z bezpłatnymi napojami bezalkoholowymi, który uzupełniany jest w momencie zameldowania. Również w momencie zameldowania, oferowany jest bezpłatny napój ziołowy.
Na życzenie dostępne są odtwarzacze DVD.
Hotel Bric zapewnia  pościel o gęstości tkaniny 400 gr/m?, szlafrok z egipskiej bawełny, zestaw ekologicznych kosmetyków i ręczniki kąpielowe a pokoje, dodatkowo wyposażono w hamaki z widokiem na basen.

70850076
Codziennie w hotelu serwowane jest śniadanie „amerykańskie”, którym można delektować się w restauracji na miejscu lub też we własnym pokoju.
Dla gości hotelowych dostępna jest  woda butelkowana a w godzinach popołudniowych, dodatkowo  kawa i herbata.

55512213

W recepcji można wypożyczyć telefony komórkowe. Hotelowy konsjerż chętnie pomoże zorganizować zajęcia nurkowania z rurką lub akwalungiem oraz wycieczki na stanowiska archeologiczne. 

W Playa del Carmen Bric Hotel jest  wysoko oceniany ze względu na lokalizację (ulubiona część miasta przez turystów) oraz ze względu na stosunek jakości do ceny, w porównaniu z innymi obiektami w tym mieście.

  

Szczegóły oferty

Cena od osoby nurkującej: 1550 USD
10 dni: 8 noclegów, śniadania, 5 dni nurkowych

Cena od osoby nienurkującej: 731 USD
10 dni: 8 noclegów, śniadania

Cena przelotu:
Przelot wyceniamy indywidualnie w momencie rezerwacji biletu (w dniu dokonania płatności) około 3700-4000 PLN
Uwaga!
Nazwisk podanych przy rezerwacji biletach lotniczych nie można zmienić!
Bagaż główny: 20 kg (przewoźnik oferuje rabat za wcześniejszą rezerwację nadbagażu)
Bagaż podręczny: 6 kg

Cena programu zawiera:

 • Zakwaterowanie w pokojach 2 osobowych,
 • Pakiet nurkowy 5 dni: /butla, balast, światło, przewodnik, lunch, napoje bezalkoholowe, opłata parkowa, opłaty wstępu do „podstawowych” Cenot, prom na nurkowanie w  Cozumel/,
 • Nitrox dla certyfikowanych nurków/
 • Wyżywienie: śniadanie,
 • Transfer z lotniska do hotelu i na miejsca nurkowe,
 • Ubezpieczenie turystyczne i nurkowe KL 30 000 euro /NNW,
 • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena programu nie zawiera:

 • Opłat wstępu do niektórych Cenot (np.: PIT, Angelita, Hells Bells 50 USD/dzień,
 • Wyżywienia innego niż wymienione,
 • Wycieczki do Chichen Itza i innych? opcja dodatkowa,
 • Dobrowolnego ubezpieczenie od kosztów rezygnacji (3% całość wycieczki),
 • opłaty za wstęp z aparatem / kamerą  do cenot (od 0 do 1000 peso za aparat),
 • dopłaty do nurkowania w muzeum, jeżeli nie będzie rekinów (+19 USD/os.).

Terminarz płatności:

 • I wpłata  ? koszt przelotu /gwarancja przelotów/. Ceny biletów i ich ilość zmienia się bardzo dynamicznie. Osoby zainteresowane wyprawą prosimy o  szybką decyzję. Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacja biletów otwarta.
 • II wpłata depozytu 30% ceny programu ? koszt pobytu i pakietu nurkowego dla osób nurkujących /gwarancja udziału w wyprawie/.
 • III wpłata – reszta płatności, zwykle na 30-45 dni przed wylotem.

  

Informacje dodatkowe

 

Z uwagi na kilka zmiennych, składających się na powyższą ofertę (ceny walut, koszt wykupu biletów, program nurkowy, dodatkowe wycieczki itd.), prosimy na bieżąco śledzić podawane informacje, które w pierwszej kolejności przekazane są osobą mającym rezerwację.

Nurkowanie

Wszystkie miejsca nurkowe różniąc się poziomem trudności, bogactwem życia i mają do zaoferowania niesamowite, podwodne formacje, które rzeźbiła Matka Natura przez tysiące lat.
Uwaga! Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT.

MORZE KARAIBSKIE, JUKATAN I CENOTY

Meksyk to z pewnością idylliczne plaże, naturalne rafy i krystalicznie czysta woda. Większość miejsc nurkowych znajduje się na Wybrzeżu Morza Karaibskiego, na półwyspie Jukatan, pomiędzy Cancun i Tulum, a do najlepszych na wybrzeżu zaliczyć można wyspę Cozumel i okolice miasteczek Playa del Carmen, Tulum, Cancun, Puerto Morelos oraz Akumal. Rafy na Morzu Karaibskim mogą pochwalić się wspaniałą różnorodnością flory i fauny, występuje tu całe bogactwo korali i ryb Karaibów, a przy odrobinie szczęścia między połową czerwca a wrześniem można spotkać rekiny wielorybie. Widoczność w Morzu Karaibskim jest tu dobra i bardzo dobra, a temperatura wody wynosi około26°C.

Jukatan słynie jednak przede wszystkim z cenot – woda deszczowa przez tysiąclecia przesączała się tu przez wapienie, tworząc podwodne rzeki, a cenoty to miejsca, w których skały zapadły się, tworząc studnie krasowe i otwierając dostęp do wielokilometrowego systemu jaskiń i otworów. Temperatura wody w jaskiniach Jukatanu przez cały rok wynosi24°C.

Komora dekompresyjna znajduje się na Cozumelu i w Cancun.

Cenota Dos Ojos

Najsłynniejszą chyba cenotą jest Dos Ojos ? zalana jaskinia z dreszczykiem otwierająca 80-kilometrowy system korytarzy i jaskiń. Ponad 100 osób dziennie przybywa tu, by zobaczyć niebieskie, zielone i lekko fioletowe komory udekorowane stalaktytami. Widoczność sięga tu91 metrów!

Cenota Angelita

Nurkowanie w Angelicie przeznaczone jest dla bardziej doświadczonych nurków ze względu na głębokość ? najczęściej nurkuje się tu do 40m. Na głębokości 30m znajduje się mistycznie wyglądająca warstwa siarkowodoru, wyglądająca jak ogromna chmura z wystającymi pniami i gałęziami. Poniżej znajduje się już woda słona. Jest tu też ciemno, można więc poczuć się jak w lesie w nocy. Miejsce to nadaje się też na nurkowania techniczne.

Manchones Reef

To niezwykłe miejsce dostępne dla każdego nurka słynie z ponad 60 zatopionych rzeźb tworzących sztuczną rafę. W podwodnym muzeum zobaczyć można między innymi naturalnej wielkości figury ludzi, rzeźbę Człowieka-w-Ogniu (Man on Fire) z szybko rosnącym na nim koralowcem, który wygląda jak płomienie, a także ważącą 8 ton replikę Volkswagena garbusa. Instalacje stały się domem dla homarów, muren i barakud.

Głębokość: 9-10 m

Widoczność: 16-30 m

Położenie: u brzegu wyspy Isla Mujeres, Cancun

Wyspa Cozumel

Położona zaraz obok Playa del Carmen, rewelacyjne miejsce do nurkowania w morzu, słynne od kiedy Jacques Cousteau w 1961 r. ogłosił je jednym z ukrytych klejnotów świata.

MORZE CORTEZA ? ZATOKA KALIFORNIJSKA

Jacques Cousteau nazwał Morze Corteza akwarium świata i całkiem słusznie ? wielka różnorodność morskiego życia przyciąga tu badaczy oraz wszystkich tych, którzy zwyczajnie pragną podziwiać podwodne stworzenia. Południe Zatoki Kalifornijskiej oferuje wiele miejsc nurkowych znanych szczególnie ze stad uchatek i fok. Miejsca te szczycą się także różnorodnością gatunków ryb i spotkaniami z wielkimi rybami. Od grudnia do marca istnieje szansa spotkania wielorybów lub orek. Od sierpnia do października można oglądać rekiny wielorybie i manty.

Wyspy Socorro

To najlepsze nurkowania z wielkimi rybami w całym Meksyku. Ze względu na to, że teren nie jest osłonięty, nurkowanie możliwe jest tylko w okresie między listopadem a majem. Trudy 28- godzinnej podróży zostaną nam wynagrodzone przez możliwość podziwiania wielu gatunków rekinów, jak również wielkich ławic rekinów młotów i wielkich pacyficznych mant. Przy San Benedicto można z niewielkiej odległości podziwiać manty. Wieloryby można obserwować od lutego do kwietnia.

Temperatura wody w Morzu Corteza waha się pomiędzy19°Cw styczniu a28°Cw październiku. Na wyspie Socorro temperatura waha się w granicach22°Ci28°C. Z powodu dosyć chłodnej wody przydatna będzie pianka o grubości7 mmi kaptur.

Na wyspie Socorro nie ma komory dekompresyjnej. Najbliższa znajduje się na lądzie w Cabo San LucasClub Cantamar w La Paz ma swoją własną komorę.

Guadelupa ? wyspa na morzu Corteza

W okolicy Guadelupy znajduje się zgromadzenie około 50 żarłaczy białych. Najlepszym okresem na obserwacje tych dużych drapieżników jest wrzesień i październik. Morze jest wtedy raczej spokojne, a temperatura wody wynosi około 19°C. Niemal zawsze nieopodal łódki pływa jakiś żarłacz biały, a często nawet 2 albo 3. Widoczność jest zazwyczaj bardzo dobra i potrafi wynosić do 30 metrów. Zawsze są około 4 klatki do obserwowania rekinów w wodzie. Każdy gość znajdzie tam miejsce dla siebie. Duże klatki oferują miejsce dla 3 osób i są odpowiednie dla fotografów. Do nurkowania w klatkach niepotrzebna jest żadna licencja. Pod łodzią znajduje się kamera. Dzięki temu można przez cały czas obserwować wszystko na dużej plazmie w pokoju wypoczynkowym. Oglądaniu towarzyszy informacja o tym, co akurat dzieje się pod wodą. Na łodzi przebywają 3 naukowcy, którzy badają zachowania żarłaczy białych. Goście mają możliwość wspierania naukowców w ich badaniach, np. pomagając oznaczać żarłacze.

 

Kraj dy średnie do mocnych Green Wall- pionowa ściana od 20 do 30 m. Wspaniałe nurkowanie w prądach, zaczyna się końca ściany na30 metrach a później przenosi się na górę rafy na głębokości20 metrów. Spotkać można mureny i żółwie i wiele innych zwierząt przy tej kolorowej rafie. W chłodniejszych miesiącach spotkać można także bull sharks.

Moc Che- głębokość 12 metrów Nurkowanie odpowiednie dla każdego nurka, łagodne prądy, różnorodność ryb i innych stworzeń- m.in. mureny, angelfish, kraby, parrotfish. Spotkać można często żółwie pływające wokół góry rafy.

Chun zumbul- głębokość 10-12 m Wspaniała płytka rafa idealna dla nowicjuszy, z lekkim lub zupełnie bez prądów i piaszczystym podło?o300 mil na południowy zachód od Cabo San Lucas. Można się tu dostać jedynie z Baja California w czasie rejsu trwającego 22 godziny.

Większość ludności Meksyku stanowią Metysi ? potomkowie konkwistadorów i Indian, dużą część populacji stanowią Indianie, a pozostałą ? więcej niż 50 grup rdzennej ludności, z których część wciąż żyje w tradycyjny sposób, np. uprawiając niewielkie poletka, sprzedając ryby, naszyjniki z muszli lub plotąc ozdobne kosze i hamaki oraz wyznając tradycyjną religię i odprawiając obrzędy  z użyciem pejotlu ? halucynogennego kaktusa.

 

Rejsy nurkowe

Dostępne są rejsy na Socorro (na które można dostać się tylko na pokładzie statku) oraz po Morzu Corteza.

Wyspa Socorro ? łódki pływają tu od listopada do początku czerwca z portu Cabo San Lucas. Rejsy trwają zazwyczaj 8 i 12 nocy. Miejsca nurkowe są odpowiednie raczej dla bardziej doświadczonych nurków.

Wyspa Guadalupe ? rejsy, podczas których ogląda się żarłacze białe, odbywają się od sierpnia do końca października. Zaczynają się i kończą w San Diego w USA.

 

Wycieczki lądowe

Poza nurkowaniem, w Meksyku jest mnóstwo innych atrakcji ? wylegiwanie się na białej plaży i pływanie w turkusowych wodach, a także kilka wyjątkowych miejsc:

Osoby zainteresowane miejscami historycznymi z pewnością powinny wybrać się do Chichen Itza, Coba i Tulum, a może nawet do piramid Teotihuacan niedaleko stolicy kraju.

Chichen Itza ? słynna strefa archeologiczna Chichen Itza ? jeden z 7 cudów świata, gdzie podziwiać można sztukę Majów oraz Tolteków. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). Zbiorniki te ? cenoty były miejscem składania ofiar –  Majowie wrzucali tu rytualnie łamane przedmioty. Przy okazji warto zanurzyć się w jednej z piękniejszych cenot na półwyspie Jukatan ? IK?KIL.

Tulum – miasto Majów odkryte jako pierwsze przez konkwistadorów w wieku XVI. Miasteczko jest położone w wyjątkowy sposób – na klifie – i otoczone murem. Znane szczególnie z tajemniczych świątyń, miasteczko nasyci zmysły przepięknymi widokami turkusowych wód Morza Karaibskiego. Warto także odwiedzić strefę archeologiczną COBA, starożytnego miasta Majów, gdzie można wejść na najstarszą piramidę wybudowaną przez Majów w Meksyku.

X-Caret – imponujący park ekologiczno-archeologiczny położony nad brzegiem morza. Oferuje rozmaite aktywności, podczas których zabawa miesza się z poznawaniem różnorodności kulturalnej i przyrodniczej Meksyku – oglądać tu można namorzyny, poznawać piękno dżungli, podglądać ptaki i płaszczki pływające w wodzie, a także zapoznać się ztradycyjnymi obrzędami Majów, jak również odbyć lekcje nurkowania i snurkowania.

 

Wjazd

Wymaganym dokumentem przy wjeździe do Meksyku (wyspy Socorro) jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Przy przejściach lądowych pobierana jest opłata graniczna w wysokosci 30 USD.

 

Język

Językiem narodowym jest hiszpański. Na pokładzie Solmar można porozumieć się w języku angielskim.

 

Waluta

Walutą oficjalną jest peso meksykańskie. 1 MXN = 0,20 PLN. W wielu miejscach akceptowane są karty kredytowe. Polecamy wzięcie ze sobą dolarów amerykańskich w gotówce oraz czekach podróżnych.

 

Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od utraty lub uszkodzenia bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży, łącznie z awaryjnym lotem do domu. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia obejmujące wypadek nurkowy (np. DAN).

Większość ludności Meksyku stanowią Metysi ? potomkowie konkwistadorów i Indian, dużą część populacji stanowią Indianie, a pozostałą ? więcej niż 50 grup rdzennej ludności, z których część wciąż żyje w tradycyjny sposób, np. uprawiając niewielkie poletka, sprzedając ryby, naszyjniki z muszli lub plotąc ozdobne kosze i hamaki oraz wyznając tradycyjną religię i odprawiając obrzędy  z użyciem pejotlu ? halucynogennego kaktusa.

 

Rejsy nurkowe

Dostępne są rejsy na Socorro (na które można dostać się tylko na pokładzie statku) oraz po Morzu Corteza.

 

Prąd

110V. Wymagany jest adapter do amerykańskiego typu kontaktu.

 

Pogoda i klimat

Baja California ma klimat pustynny z niewielką ilością deszczu. Temperatury wahają się od 20°C w styczniu do 35°C we wrześniu. Na wyspach Socorro panuje klimat tropikalny, również z niewielką ilością opadów. Temperatura na wyspach Socorro to 24°C w styczniu aż do 35°C w sierpniu. Klimat Jukatanu jest gorący i wilgotny, temperatury wahają się między 25°C a 35°C w ciągu roku. W okresie od połowy sierpnia do końca października mogą występować huragany.

 

Miejsca nurkowe na Jukatanie – Cenoty – Meksyk

Cerebros- głębokość 10-12 m Płytka rafa z nieziemsko wyglądającymi koralami ?mózgowcami??, wspaniała atmosfera odrobinę inna niż na pozostałych rafach. Nie występują prądy. Miejsce nadaje się dla nurków o różnym poziomie, idealne do specjalizacji nawigacyjnej. Często odbywa się tu drugie nurkowanie po Los Arcos lub Green Wall.

Los Arcos- głębokość 30 m Prądy średnie do mocnych Płaska rafa opada od 22 do30 metrów pozostawiając ścianę ze wspaniałymi formacjami. 2 zapierające dech w piersiach łuki. Ściana bogata w życie, duże szanse na spotkanie żółwia czy bull shark.

Xcalacoco / Pared Verde- głębokość 30 m Prądy średnie do mocnych Green Wall- pionowa ściana od 20 do 30 m. Wspaniałe nurkowanie w prądach, zaczyna się końca ściany na30 metrach a później przenosi się na górę rafy na głębokości20 metrów. Spotkać można mureny i żółwie i wiele innych zwierząt przy tej kolorowej rafie. W chłodniejszych miesiącach spotkać można także bull sharks.

Moc Che- głębokość 12 metrów Nurkowanie odpowiednie dla każdego nurka, łagodne prądy, różnorodność ryb i innych stworzeń- m.in. mureny, angelfish, kraby, parrotfish. Spotkać można często żółwie pływające wokół góry rafy.

Chun zumbul- głębokość 10-12 m Wspaniała płytka rafa idealna dla nowicjuszy, z lekkim lub zupełnie bez prądów i piaszczystym podłożem na głębokości 10-12 m. Spotkać można mureny i homary i duże ławice jack na szczycie rafy.

Shangri La ? głębokość 10-12 m Wspaniała płytka rafa idealna dla nowicjuszy, z lekkim lub zupełnie bez prądów i piaszczystym podłożem na głębokości 10-12 m. Spotkać można mureny i homary i duże ławice jack na szczycie rafy.

Jardines Wspaniała płytka rafa idealna dla nowicjuszy, z lekkim lub zupełnie bez prądów i piaszczystym podłożem na głębokości 10-12 m. Spotkać można mureny i homary i duże ławice jack na szczycie rafy.

Sabalos ? głębokość 14 metrów Prądy słabe do silnych. Imponująca rafa z licznymi nawisami, dziurami i półkami- wspaniałe miejsce do wypoczynku dla muren, homarów, często spotkać można barakudy polujące u szczytu rafy. Należy także wypatrywać skorpen i i ogończy.

Barracuda- głębokość 14 m Prądy słabe do silnych. Imponująca rafa z licznymi nawisami, dziurami i półkami- wspaniałe miejsce do wypoczynku dla muren, homarów, często spotkać można barakudy polujące u szczytu rafy. Należy także wypatrywać skorpen i i ogończy.

Tortuga- głębokość 16-30 metrów Prądy średnie do silnych. Wspaniały dywan z korali i gąbek. Zazwyczaj zatrzymujemy się na 16-18 metrach. Spotkać tu można Filefish, Trunkfish, Angelfish, Cornetfish, Porcupinefish, Reef Squid, ale przede wszystkim należy wypatrywać żółwi hawksbill, które żyją wzdłuż tej rafy. W miesiącach letnich spotkać można ławice gigantycznych tarpoon. W zimniejszych miesiącach spotkać można bull sharks.

Mama Vi?a Wreck- głębokość 28 m Prądy średnie do silnych Zatopiono umyślnie dla nurków Mama Vina to pasażerski prom długi na ok.30 m. Wspaniała zabawa dla bardziej doświadczonych nurków, ze względu na silny prąd. Mimo że wraku nie można spenetrować, jest tu jednak dużo pomieszczeń przez które można przepłynąć. Znajduje się tu wiele małych ryb jak również olbrzymich barakud.

Punta venados- głębokość 22-30 m 25 minut na południe, znana niewielu nurkom znajduje się wspaniała rafa opadająca na głębokość od 22 do30 metrów, średnie prądy sprawiają, że jest to idealne miejsce do nurkowań multi-level

Kukulkan Położona 20 minut od Playa del Carmen jaskinia z dużą ilością naturalnego światła i otwartymi przestrzeniami. Wiele korali przyczepionych jest do ścian. Świetne miejsce dla początkujących nurków jaskiniowych. Haloklina na głębokości11 metrów. Maksymalna głębokość15 metrów

Chac Mool Główną zaletą tego miejsca to pięknie ozdobiony teren ze sklepieniem z powietrzem na powierzchni. Można tu znaleźć skorpiony występujące tylko w jaskiniach w Meksyku. Haloklina na głębokości11 metrów. Maksymalna głębokość15 metrów.

Ponderosa / El Eden Ponderosa to wielka jaskinia połączona z El Coral. Dużo roślin spotkać można wzdłuż trasy do El Coral, tworzy to niesamowity efekt w połączeniu ze światłem słonecznym. Na otwartej powierzchni spotkać można wiele ryb. Haloklina na głębokości11 metrów. Maksymalna głębokość13 metrów.

Tajmaha W tym miejscu można znaleźć wszystko, duże przestrzenie ze wspaniałymi roślinami, naturalne światło wyglądające jak laser i czacha pełna nietoperzy. Haloklina na głębokości11 metrów. Maksymalna głębokość15 metrów.

Dos Ojos Jest to jedna z największych jaskiń w tym rejonie, można tu zrobić dwa nurkowania. Podczas pierwszego nurkowania można podziwiać naturalne kolumny nurkując cały czas przy świetle słonecznym Drugie nurkowanie prowadzi do jaskini z nietoperzami. Jest tu odrobinę ciemniej ale nadal przepięknie. Należy dobrze umieć kontrolować pływalność. Nie ma halokliny. Maksymalna głębokość podczas 1. nurkowania-18 metrów, podczas 2. ?11 metrów

Calavera / Tempel of Doom Żeby tu się dostać trzeba skoczyć z wysokości3,5 metra. Pełno tu haloklin. Linia w jaskini idzie po 180?. Można wejść z dwóch stron.

Sac Actun / Gran Cenote Linia w jaskini idzie po 180?. Przepiękna jaskinia. Wiele delikatnych dekoracji. Nie ma halokliny, maksymalna głębokość11 metrów

Aktun Ha / Carwash Ta jaskinia nie ma żadnej zamocowanej na stałe linii, więc przewodnik zainstaluje ją na czas trwania nurkowania. Duże dekoracje, szeroko otwarte wejście do jaskini. Miejsce to koniecznie muszą odwiedzić fotografowie. Nie ma tu halokliny, maksymalna głębokość16 metrów.

Angelita Przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Cenota o głębokości 60 metrów z halokliną na głębokości 33 metrów. Odrobinę przerażające miejsce, jedynie dla doświadczonych nurków.

 • czerwiec
  PWŚCPSN
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  Pokaż wszystkie »

 • daj nura

  nurkowanie

  ?
  [newsletter_form button_label="Zapisz!"]
  Zapisz się do newslettera by otrzymywać
  najświeższe informacje z diver24.pl
  [newsletter_field name="email" label="Podaj adres -email:"] [newsletter_field name="first_name" label="Twoje imię:"] [/newsletter_form]