Kursy i szkolenia
Zapewniamy szkolenie na profesjonalnym poziomie, szkoląc w największych i najlepszych federacjach nurkowych /PADI, IANTD, CMAS, ,SSI, DAN/. W trakcie szkoleń stosujemy sprawdzone metody treningowe i niezawodny sprzęt nurkowy. Prowadzimy kursy od stopnia podstawowego do kursów technicznych, w oparciu o własną bazę szkoleniową jak i najnowsze pomoce naukowe.
Daj nura na próbę i zapisz się na kurs już dzisiaj!
Czyli nurkujesz a dopiero później płacisz za kurs!
JAK MOGĘ ZACZĄĆ NURKOWAĆ?
To proste, najlepiej zanurzając się w wodzie a jeżeli to dla Ciebie za mało, to pod okiem instruktora Centrum Nurkowego Diver24, wykonaj swój pierwszy oddech pod wodą w ramach nurkowania na próbę Discover Scuba Diving, odkrywając tajemnice podwodnego świata, które na długo zapadną w twojej pamięci.
Kolejnym lub pierwszym krokiem, może być kurs nurkowy dla początkujących Open Water Diver, organizowany przez Centrum Nurkowe Diver24, na którym oprócz zanurzania w wodzie nauczymy cię wielu umiejętności przydatnych w twojej podwodnej przygodzie.
Zarówno nurkowanie na próbę jak i kurs nurkowy możesz potraktować jako doskonały prezent i przygodę dla siebie i dla twoich bliskich.
Założyciel Centrum Nurkowego diver24: Roman Młodożeniec
Posiadane uprawnienia:
CCR Trimix Instruktor IANTD 4158
Cave Instruktor IANTD
Adv Cave Side Mount Instruktor IANTD
Elite Instruktor MSDT PADI 617127
Instruktor nurkowania SSI
Instruktor nurkowania CMAS
Instruktor nurkowania LOK
Oxygen Instruktor DAN
Instruktor pierwszej pomocy: BLS, EFR
Instruktor ratownictwa WOPR/MSW
Instruktor Pływania
Instruktor Żeglarstwa
Instruktor Motorowodny /Powerboat Instruktor/ PZMWiNW
Instruktor Rekreacji Ruchowej / płetwonurkowanie
Instruktor – Gas Blender
Nurek / Urząd Morski w Gdyni
Szkolenie i egzamin w zakresie KPP
Dyplom ukończenia AWF w Poznaniu
CO MUSZĘ POSIADAĆ ABY ZACZĄĆ NURKOWAĆ?
Na pewno chęci! Rozpoczynając np.: kurs podstawowy OWD w naszym Centrum Nurkowym, wystarczy strój kąpielowy i ręcznik. Cały sprzęt, potrzebny do kursu zapewniamy w cenie szkolenia, dobierając go stosownie do typu nurkowania, miejsca oraz temperatury.
Po kursie, warto wyposażyć się w tzw. sprzęt „ABC” (maska, płetwy, fajka), czyli osobisty sprzęt nurkowy, dobierany indywidualnie do potrzeb danego nurka. Nie chcąc inwestować w sprzęt nurkowy, można go w naszej wypożyczalni sprzętu nurkowego wypożyczyć.
Dla absolwentów Centrum Nurkowego Diver24, pragnących nurkować we własnym sprzęcie, nasze centrum nurkowe zapewnia dogodne warunki handlowe (rabaty, promocje, raty) oraz 50% rabatu na sprzęt wypożyczany.
Pamiętaj! Nurkowie, którzy posiadają własny sprzęt częściej nurkują!
JAK WYGLĄDA PODSTAWOWY KURS NURKOWY ? OWD PADI?
Kurs podstawowy OWD PADI to prosty, elastyczny program nurkowy, dostosowany dla każdego, pod względem czasu, intensywności i tempa. Wystarczy niewiele umiejętności pływackich aby sprostać wymaganiom kursowym, które podzielono na trzy części:
- Część teoretyczna – oparta na ?powtarzaniu materiału?. Student opanowuje samodzielnie, kolejno materiał podzielony na V części, znajdujący się w podręczniku do kursu jak i na filmach szkoleniowych oraz uczestniczy w wykładach prowadzonych przez instruktora. A na koniec zalicza, krótkie testy pisemne z powyższego materiału.
- Część basenowa – to minimum 5 kolejnych zajęć na basenie lub na „wodzie płytkiej” w pełnym sprzęcie nurkowym. W okresie zimowym, zajęcia najczęściej odbywają się na basenie, np. na Termach Maltańskich lub w Egipcie, a w okresie letnim bardzo często w Bazie Nurkowej Diver24 nad jez. Budzisławskim. W trakcie zajęć, poznajemy podstawy związane z obsługą sprzętu nurkowego, poruszaniem się pod wodą, komunikacją, oraz uczymy się wszystkich zasad bezpieczeństwa. Uczestniczenie w zajęciach i powtarzanie kolejnych umiejętności na poziomie podstawowym jest jednocześnie formą zaliczeń cząstkowych.
- Część – nurkowanie na „wodach otwartych” (jezioro, morze) to kontynuacja twojej podwodnej przygody. To czy dokończysz kurs w Polsce czy np. w Egipcie zależy od Ciebie. Tak czy inaczej w trakcie kolejnych czterech nurkowań, przypominasz sobie umiejętności nabyte podczas zajęć basenowych. A po ostatnim zaliczeniu, podsumowaniem powyższego szkolenia, będzie wystawiony przez instruktora certyfikat, dzięki któremu automatycznie zostaniesz nurkiem
ILE CZASU TRWA KURS PODSTAWOWY?
To jak długo będzie trwał kurs podstawowy OWD zależy tylko od Ciebie. Od twoich możliwości czasowych, ustalenia częstotliwości zajęć oraz szybkości uczenia się nowych umiejętności. Zazwyczaj kurs taki trwa od 3 – 4 dni do kilku tygodni. (Do wyboru intensywność spotkań: raz w tygodniu, raz dziennie, od rana do wieczora lub cały weekend). Szkolenie możesz rozpocząć nawet dzisiaj, dołączając do grupy lub wybierając program indywidualny (VIP).
W JAKIEJ FEDERACJI NURKOWEJ ROZPOCZĄĆ KURS PODSTAWOWY?
Instruktorzy Centrum Nurkowego Diver24 szkolą we wszystkich największych federacjach świata, ale dla Ciebie jako osoby rozpoczynającej karierę nurkową polecamy kurs podstawowy OWD w PADI (Professional Association of Diving Instructors). PADI, to najbardziej popularna i rozpoznawalna organizacja nurkowa na świecie. Najlepsze materiały szkoleniowe i programy nauczania (podręczniki, filmy, slajdy). Profesjonalizm PADI oraz ilość wydawanych certyfikatów spowodowało to, że twoje uprawnienia będą rozpoznawalne i uznane nawet na końcu świata.
WYMAGANIA NA KURSIE PODSTAWOWYM
Jeżeli masz chrapkę na przygodę i niesamowite wrażenia, masz spory potencjał do tego, aby zostać pasjonatem nurkowania.
Powinieneś jednak zwrócić uwagę na poniższe wymagania:
- Minimalny wiek: Jeżeli masz ukończone 10 lat, to na kursie powinien towarzyszyć Ci rodzic lub prawny opiekun. Osoby, które ukończyły 12 lat mogą wziąć udział w kursie bez konieczności obecności rodzica lub prawnego opiekuna, ale za ich przyzwoleniem.
- Zdrowie: Dla bezpieczeństwa, przed rozpoczęciem szkolenia, kursanci wypełniają krótki kwestionariusz dotyczący ich stanu zdrowia oraz urazów i chorób, które mogą spowodować problem podczas nurkowania. Jeżeli jakakolwiek choroba lub uraz dotyczą Ciebie, udaj się do lekarza w celu wykonania badań dopuszczających do uprawiania nurkowania. W niektórych rejonach, każda z osób przystępująca do kursu nurkowania musi przejść takie badania zanim rozpocznie szkolenie.
- Umiejętności pływackie: Przed ukończeniem kursu PADI Open Water Diver, instruktor poprosi Cię o zademonstrowanie umiejętności pływackich na poziomie podstawowym ? powinieneś przepłynąć 200 metrów wpław (lub 300 metrów w sprzęcie ABC ? w masce, z fajką i w płetwach). Nie jest to test na czas i możesz pływać dowolnym stylem. Spróbujesz także wykonać ćwiczenie utrzymywania się na powierzchni wody przez 10 minut (dowolnym sposobem).
- Osoby niepełnosprawne fizycznie: każda osoba, która spełnia wymagania zaliczeniowe może wziąć udział w kursie i otrzymać po nim certyfikat nurkowy. Istnieje wiele alternatywnych technik wykonania umiejętności dla osób niepełnosprawnych, a które pozwalają na spełnienie wymagań zaliczeniowych. Osoby cierpiące na paraplegię, z amputacjami lub innymi urazami kończyn bardzo często uzyskują certyfikaty PADI. Nawet osoby o bardziej poważnych urazach biorą udział w nurkowaniach.
- Materiały szkoleniowe: Podczas kursu będziesz potrzebował i używał materiałów szkoleniowych PADI, do których możesz także wracać po ukończeniu szkolenia.
PODCZAS NURKOWANIA BOLĄ MNIE USZY ? CZY TO JEST PRZECIWSKAZANIEM DO NURKOWANIA?
Nie! Zakładając, że nie masz nieprawidłowości w budowie zatok lub uszu (bardzo rzadka przypadłość) to dyskomfort pojawiający się podczas zanurzenia jest wynikiem ciśnienia otaczającej nas wody, które naciska na błonę bębenkową w uchu. Na szczęście nasze ciało jest tak zbudowane, że pozwala na wyrównywanie ciśnienia ? trzeba po prostu dowiedzieć się jak to robić. To bardzo prosta umiejętność, której nauczysz się podczas kursu nurkowego.
CZY PO UKOŃCZENIU KURSU PODSTAWOWEGO MOGĘ OD RAZU NURKOWAĆ?
Tak. Po to ten kurs zaliczasz. W dniu ukończenia kursu, instruktor wystawia Ci certyfikat tymczasowy (ważny 90 dni) a następnie pocztą (po 30 – 40 dniach), otrzymujesz od PADI certyfikat oryginalny ? bezterminowy. Czy to nieproste?
KOSZTY ? CENA
Ty ustalasz ceny, proponując w jakim okresie masz zamiar taki kurs zaliczyć. Podając miesiąc dni, godziny, miejsce zajęć, intensywność oraz ilość osób w grupie. Cena standardowego oraz indywidualnego (VIP) kursu podana jest w cenniku. Zawsze jednak, warto sprawdzić aktualne promocje. Cena standardowa kursu to cena optymalna, przy której przyjmujemy, że grupa liczy od 2 do 6 osób, a termin, miejsce i częstotliwość odbywających się zajęć określa instruktor. Oczywiście na życzenie kursantów, po uwzględnieniu proponowanych zmian ustalić można inne warunki oraz negocjować cenę.
A CO PO KURSIE PODSTAWOWYM?
Oczywiście jak najczęściej nurkujemy aby nurkowanie stało się twoją pasją i sposobem na życie. Możesz podnosić swoje umiejętności nurkowe, biorąc udział w kolejnych kursach lub nurkować z naszym Centrum Nurkowym Diver24. Możesz dołączyć do klubu DIVER24 i brać udział w wyjazdach nurkowych, imprezach lub jako absolwent DIVER24 wypożyczyć lub kupić własny sprzęt po atrakcyjnych cenach i nurkować tam gdzie sięga twoja wyobraźnia.
CZY WARTO PODNOSIĆ SWOJE UPRAWNIENIA?
Oczywiście! Każde kolejne szkolenie, np. Advanced Open Water Diver, to przede wszystkim kolejne umiejętności, wiedza i kwalifikacje. Daje Ci to możliwość nurkowania w sposób coraz bardziej komfortowy, świadomy i bezpieczny na coraz większych głębokościach oraz różnych warunkach i różnym sprzęcie.
Polecane kursy to:
- Kurs nurkowy PADI Advanced Open Water Diver
- Kurs nurkowy PADI Deep Diver
- Kurs nurkowy PADI Nitrox Diver
- Kurs nurkowy Dry Suit Diver
- Kurs nurkowy PADI Rescue Diver
- Kurs nurkowy IANTD Advanced EANx (Nitrox) Diver
- Kurs pierwszej pomocy PADI Emergency First Rensponse
- Kurs pierwszej pomocy tlenowej DAN Oxygen First Aid
CZY TO PRAWDA ŻE STOPIEŃ ZAAWANSOWANY (ADV OWD) ZALECANY JEST I PRZYDATNY NA WYJAZDACH NURKOWYCH?
Tak. Często trafiając w nowe miejsca nurkowe oraz nurkując w „nieznanych” bazach, nurek posiadający stopień Adv OWD, łatwiej dostosowuje się dzięki posiadanym uprawnieniom do proponowanych grup oraz programów nurkowych. Oszczędza czas, który bardzo często nurkowie po kursie podstawowym, poświecić muszą na tzw. ?nurkowanie sprawdzające? umiejętności pod okiem divemastera lub instruktora, który następnie przydziela poszczególne osoby do odpowiedniej grupy.
CZY ZALICZYĆ KURS NURKOWY W EGIPCIE A NASTĘPNIE NURKOWAĆ W POLSCE?
Człowiek, jako istota lubiąca wygody i komfort, zapewne szybciej i łatwiej zaliczy wymagania kursowe w Morzu Czerwonym ale za to trudniej mu będzie odnaleźć się po powrocie w ?naszych wodach?. W sytuacji odwrotnej, gdzie kursant stawia pierwsze kroki w ?naszych jeziorach? i z polskim instruktorem, na pewno zaowocuje to w przyszłości lepszym przygotowaniem praktycznym i teoretycznym. Ale wybór należy do Ciebie.
NAJLEPSZY WIEK ABY ROZPOCZĄĆ NURKOWANIE?
Każdy wiek jest dobry! Ograniczenia wiekowe (minimalne) dotyczą tylko danych programów i kursów nurkowych, podczas przyjmowania danej osoby na kurs:
- program BUBBLEMAKER/BĄBEL – 8 lat
- program DISCOWER SCUBA DIVING – 10 lat
- JUNIOR SCUBA DIVER – 10 lat
- JUNIOR OPEN WATER DIVER – 10 lat
- JUNIOR ADVETURE DIVER – 10 lat
- JUNIOR ADVANCED OWD – 12 lat
- JUNIOR RESCUE DIVER – 12 lat
- JUNIOR MASTER SCUBA DIVER – 12 lat
- SCUBA DIVER – 15 lat
- OPEN WATER DIVER – 15 lat
- ADVENTURE DIVER – 15 lat
- ADVANCED DIVER – 15 lat
- RESCUE DIVER – 15 lat
- MASTER SCUBA DIVER – 15 lat
- DIVE MASTER – 18 lat
CO OZNACZA CERTYFIKAT JUNIOR DIVER?
Nurkowie (kursanci na poszczególnych kursach), którzy nie ukończyli 15 roku życia, mogą przystąpić do szkolenia ale otrzymują po kursie certyfikat JUNIOR DIVER, który po ukończeniu 15 lat można podnieść do właściwego poziomu. W przypadku nurków ? juniorów, mają zastosowanie wszystkie standardowe wymagania zaliczeniowe, za wyjątkiem głębokości nurkowania, o ile wytyczne dla tego typu certyfikacji nie stanowią inaczej. Po otrzymaniu certyfikatu, nurkowie w wieku 10-11 lat, mogą nurkować jedynie w towarzystwie rodzica, opiekuna lub DM, instruktora na maksymalną głębokość 12 metrów. Nurkowie w wieku 12-14 lat, posiadający stopień Junior OWD, muszą nurkować z dorosłym, certyfikowanym nurkiem ale nie głębiej niż 18 metrów i nie głębiej niż 21 metrów kontynuując edukację na wyższym poziomie.
CO OZNACZA CERTYFIKAT RÓWNOWAŻNY?
Zapisując się na poszczególne kursy nurkowe, w wymaganiach wstępnych może pojawić się konieczność posiadania określonych certyfikatów PADI lub tzw. ?certyfikatów równoważnych?, zdobytych w innych organizacjach nurkowych.
Poniżej opis kilku równoważnych certyfikatów:
- Dla PADI SCUBA DIVER ? certyfikat poziomu podstawowego, poświadczający wykonanie przynajmniej dwóch nurkowań szkoleniowych na wodach otwartych.
- Dla PADI OPEN WATER – certyfikat poziomu podstawowego, poświadczający wykonanie przynajmniej czterech nurkowań szkoleniowych na wodach otwartych.
- Dla PADI ADVENTURE DIVER ? certyfikat powyżej poziomu podstawowego (w sumie przynajmniej dwa certyfikaty).
- Dla PADI ADVANCED OPEN WATER DIVER – certyfikat powyżej poziomu podstawowego (w sumie przynajmniej dwa certyfikaty), 20 lub więcej zalogowanych nurkowań, udokumentowane doświadczenie w nurkowaniu głębokim i podwodnej nawigacji.
- Dla PADI RESCUE DIVER ? certyfikat w zakresie ratownictwa nurkowego.
- Dla EFR PRIMARY CARE (wstępna pomoc przedmedyczna) – ważny certyfikat w zakresie resuscytacji (CPR).
- Dla EFR SECONDARY CARY (dodatkowa pomoc przedmedyczna) ? ważny certyfikat w zakresie pierwszej pomocy (first aid).
NA CZYM POLEGA LOGOWANIE NURKOWAŃ?
Aby zalogowane (zapisane) nurkowanie w książeczce nurka, można było zaliczyć na poczet wymagań zaliczeniowych, musi ono zostać wykonane na wodach otwartych (w takich, w których panują warunki typowe dla naturalnych zbiorników wodnych, np. jezioro, morze) a następnie prawidłowo opisane (data, lokalizacja, czas, głębokość, profil, itp.). Nurkowanie szkoleniowe w ramach kursów PADI (na wodach otwartych lub kontrolowanych) liczą się jako zalogowane nurkowania (minimalna głębokość to 5 metrów).
Książeczka do wpisywania odbytych nurkowań (tzw. historii nurkowań) to ?log- book”, w którym znajdują się odpowiednie miejsca na zapisanie wszystkich, ważnych informacji, dotyczących naszych nurkowań (data, lokalizacja, czas, głębokość, czas przerwy pomiędzy nurkowaniami, rodzaj nurkowania, warunki, temperatura, widoczność, pogoda, opis miejsca itp.). Pamiętaj, warto wpisywać wszystkie odbyte nurkowania, zwłaszcza jeżeli chcesz kontynuować swoja karierę i nurkujesz w nieznanych bazach. To pokazuje, jak często nurkujesz, w jakich warunkach i tym samym jakie masz doświadczenie.
GDZIE MOŻNA I WARTO NURKOWAĆ?
To proste, wszędzie tam, gdzie masz ochotę. Tam gdzie jest woda i gdzie warto wracać. Trudno w to uwierzyć, ale mało jest miejsc na świecie, w których nie wolno nurkować. Nurkujemy w lokalnych jeziorach, rzekach, wyrobiskach. W wodach zimnych i ciepłych (Polska, Niemcy, Chorwacja, Egipt, etc.). Polacy najchętniej nurkują w Egipcie. Ale to Ty wybierzesz miejsce a nie ono ciebie. My np. w sezonie letnim, najczęściej nurkujemy w naszych Bazach Nurkowych nad jez. Budzisławskim i Powidzkim, które to jeziora należą do najczystszych jezior w Polsce. Oprócz flory i fauny czeka tu na ciebie tzw. tor podwodny, który ułatwi Ci nawigację i zapewne uatrakcyjni nurkowanie.
KTÓRY SPRZĘT JEST NAJLEPSZY I JAK GO WYBRAĆ?
To, który sprzęt jest najlepszy, dowiesz się w naszym Centrum Nurkowym. To tu dowiesz się od instruktora, że najlepszy i idealny sprzęt nurkowy dla ciebie, to sprzęt, który zapewni Ci pełen komfort w warunkach, w których zamierzasz nurkować. Przy doborze sprzętu uwzględniamy: twoje umiejętności, rodzaj nurkowania, warunki środowiskowe, rozmiar i kwotę jaką dysponujesz. Wiodące firmy produkujące sprzęt nurkowy to: Aqualung, Scubapro, Cressi, Suunto, Posejdon, Tusa, Bare.
Pamiętaj! Nie pozwól aby pieniądze cię ograniczały!
STANDARDOWY (rekreacyjny) SPRZĘT NURKA
Standardowy sprzęt, wykorzystywany w nurkowaniu rekreacyjnym, to podstawowy zestaw sprzętu nurkowego, który umożliwia wykonanie nurkowania zgodnie z obowiązującymi nurka standardami (zgodnie z posiadającymi uprawnieniami, obowiązującymi w danym miejscu i kraju przepisami oraz dostosowanymi do warunków nurkowania).
Przed wejściem do wody, w zależności od warunków nurkowania upewnij się czy posiadasz minimum sprzętowe:
- Sprzęt ?ABC?: płetwy, maska, fajka.
- Butlę z odpowiednim zaworem, dostosowanym do Twojego automatu (DIN, INT) ? jeśli jest inaczej, mozesz użyć redukcji. W Europie stosowany jest zawór typu DIN.
- Kamizelkę (jacket) – środek kontroli pływalności (BCD) z integrowanym lub osobnym systemem balastowym i inflatorem niskiego ciśnienia.
- Automat oddechowy podstawowy i alternatywne żródło powietrza (drugi automat ? octopus lub druga butla z dodatkowym automatem).
- Przyrząd do pomiaru ilości mieszanki oddechowej w butli (manometr lub komputer z transmiterem). W nurkowaniu rekreacyjnym nurek do oddychania wykorzystuje powietrze lub powietrze wzbogacone w tlen (Nitrox).
- Przyrząd do pomiaru głębokości (głębokościomierz, komputer).
- System balastowy z możliwością szybkiego zrzucenia i obciążniki (jeżeli jest to konieczne do uzyskania neutralnej pływalności).
- Skafander nurkowy (mokry, suchy), odpowiedni do lokalnych warunków (skafander suchy wymaga dodatkowego przeszkolenia).
- Zalecany, minimum jeden sygnalizator dźwiękowy wykorzystywany na powierzchni (gwizdek, syrena) lub wzrokowy (boja, raca, lusterko sygnalizacyjne).
- Komputer nurkowy lub tabele RDP (e RDP lub tabele RDP).
NA CO ZWRACA UWAGĘ ROZWAŻNY NUREK?
- Nie przekracza maksymalnych głębokości nurkowania w zależności od posiadanych uprawnień, ograniczeń wiekowych, warunków nurkowania i doświadczenia:
- Absolutny maksymalny limit głębokości dla nurkowań rekreacyjnych to 40 metrów.
- Dla nurków – juniorów w wieku 10-11 lat, max. limit głębokości to 12 m.
- Dla nurków – juniorów w wieku 12-14 lat, max. limit głębokości to 21m.
- Nie planuje i nie przeprowadza nurkowań przekraczających limitów podanych w tabelach RDP (Recreational Dive Planner) lub limitów bezdekompresyjnych, wskazanych przez komputer nurka.
- Nie przeprowadza, bez odpowiednich uprawnień i doświadczenia nurkowań w jaskiniach, na wrakach, pod lodem ani w żadnych innych warunkach, które uniemożliwiają bezpośrednie, pionowe, wypłynięcie na powierzchnię.
- Dba o środowisko nurkowe a tym samym o własne bezpieczeństwo (nie dotyka rafy koralowej, nieznanych i niebezpiecznych zwierząt).
- Zawsze przed nurkowaniem, staranie i osobiście montuje sprzęt i przeprowadza kontrole bezpieczeństwa. (K-O-K-O-S).
- Butle nurkowe napełnia tylko czystym, osuszonym powietrzem pochodzącym z pewnego źródła.
- Określa bezpieczny sposób wejścia i wyjścia z wody.
- Przeprowadza max. trzy nurkowania dziennie a nurkowania wielopoziomowe zaczyna od największej głębokości aby z każdą kolejną zmianą głębokości znajdować się płycej.
- Nigdy nie nurkuje sam! W nurkowaniu rekreacyjnym przestrzegamy zasady ? systemu partnerskiego (Buddy system), polegającego na nurkowaniu zawsze z partnerem.
- Po sezonie, minimum raz w roku oddaje swój sprzęt nurkowy do serwisu.
Pamiętaj! Świadomy nurek to bezpieczny nurek!
CO OZNACZA SKRÓT K-O-K-O-S?
KOKOS to skrót pamięciowy (Koniecznie Obejrzyj Kolegę Oraz Siebie), który ułatwić może zapamiętanie kolejności podczas sprawdzania sprzętu partnera nurkowego przed wejściem do wody.
Koniecznie ? K ? Kamizelka / jacket ? sprawdź dopasowanie, działanie, inflatora oraz zamocowanie butli. Upewnij się, że jacket jest napełniony powietrzem.
Obejrzyj ? O ? Obciążenie ? sprawdź obciążenie i mechanizm uwalniający (czy będziesz w stanie go szybko odpiąć oraz czy nie jest zaplątany w inne elementy sprzętu).
Kolegę ? K ? Klamry ? upewnij się, czy wiesz gdzie są rozmieszczone oraz jak działają zapięcia na sprzęcie partnera. Sprawdźcie wzajemnie czy są poprawnie zapięte i zabezpieczone.
Oraz ? O ? Oddychanie ? sprawdźcie czy macie wystarczającą ilość powietrza, aby przeprowadzić zaplanowane nurkowanie. Upewnijcie się, że zawory buli są otwarte, czy automaty oddechowe i alternatywne źródło powietrza działają poprawnie oraz czy wiecie gdzie znaleźć i jak użyć alternatywnego źródła powietrza partnera.
Siebie ? S ? Sygnał OK ? pokaż partnerowi sygnał OK, który sygnalizować będzie gotowość do nurkowania. Ostatni raz rzuć okiem na sprzęt partnera ? sprawdź czy niczego nie brakuje, czy wszystko jest właściwie zamontowane itp.
Pamiętaj! Nurkowanie powinieneś planować razem z partnerem i razem z nim plan ten realizować. Zanim rozpoczniecie nurkowanie, wykonajcie za każdym razem partnerską kontrolę bezpieczeństwa, która pozwoli sprawdzić, czy partner i jego sprzęt gotowy jest do nurkowania. System partnerski jest układem wzajemnej pomocy, a nie jednostronnego dbania o inną osobę lub tylko o siebie. Nurkowanie rekreacyjne jest zajęciem partnerskim ? razem jest wygodniej, bezpieczniej i przyjemniej.
STANDARDY BEZPIECZNEGO NURKOWANIA – 10 PRZYKAZAŃ
Każdy rozsądny nurek, pamięta o tym aby:
- Utrzymać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Nigdy nie nurkować pod wpływem alkoholu lub niebezpiecznych leków czy środków odurzających. Być stale na bieżąco z umiejętnościami nurkowymi, rozwijając je poprzez kontynuację edukacji i przypominanie, zawsze po dłuższym okresie nieaktywności nurkowej, robiąc to w bezpiecznych warunkach.
- Znać miejsce nurkowe. Jeżeli nie zna, to powinien zdobyć odpowiednie informacje z wiarygodnego lokalnego źródła. Jeżeli warunki nurkowania są gorsze od tych, w których do tej pory nurkował, powinien przełożyć nurkowanie lub znaleźć inne, bardziej bezpieczne miejsce. Wykonywać nurkowania adekwatne do posiadanych uprawnień i doświadczenia.
- Używać kompletnego, dobrze utrzymanego, solidnego sprzętu, który dobrze zna; sprawdzając wszystkie mocowania i stan techniczny przed każdym nurkowaniem. Odmawiać używania własnego sprzętu przez niecertyfikowanych nurków. Zawsze posiadać kompensator pływalności (jacket lub chomąto) i manometr. Zdawać sobie sprawę z potrzeby posiadania alternatywnego źródła powietrza i niskociśnieniowego systemu kontroli wyporności.
- Słuchać uważnie omówień i wskazówek przed nurkowaniem i stosować się do uwag osób nadzorujących nurkowanie.
- Stosować system partnerski, przy każdym nurkowaniu. Planować nurkowanie, pamiętając o omówieniu z partnerem: znaków-sposobów porozumiewania się, procedur w przypadku rozdzielenia się pod wodą oraz innych procedur awaryjnych.
- Sprawnie posługiwać się tabelami nurkowymi, wykonując tylko nurkowania bezdekompresyjne, zawsze zachowując margines bezpieczeństwa. Posiadać przyrząd do pomiaru głębokości i czasu pod wodą. Ograniczać maksymalną głębokość do poziomu własnego wyszkolenia i doświadczenia. Wynurzać się z bezpieczną prędkością ale nie większą niż 18m/min.
- Utrzymywać właściwą wyporność. Wyważyć się na powierzchni, tak by posiadać neutralną pływalność bez powietrza w kamizelce. Utrzymywać neutralną pływalność pod wodą. Mieć dodatnią pływalność podczas pływania po powierzchni i w czasie odpoczynku. Posiadać balast gotowy do natychmiastowego usunięcia i ustalić swoją pływalność gdy zmęczy się pod wodą.
- Oddychać w sposób odpowiedni do profilu nurkowania. Nigdy nie wstrzymywać oddechu gdy oddycha sprężonym powietrzem. Unikać nadmiernej hiperwentylacji gdy nurkuje z zatrzymanym oddechem, unikać nadmiernego wysiłku nad i pod wodą. Nurkować znając swoje ograniczenia.
- Używać łodzi, boji lub innego środka pływającego kiedy to tylko możliwe.
- Znać i stosować lokalne prawo nurkowe i regulaminy, łącznie z prawem połowu ryb, zwierzyny morskiej i prawem stosowania flag nurkowych.
JAKIE SĄ NAJCZĘSTRZRE CHOROBY I URAZY ZWIĄZANE Z UPRAWIANIEM NURKOWANIA?
Poparzenie słoneczne i choroba morska ? obydwu można łatwo uniknąć stosując odpowiednie środki zaradcze. Najczęstszymi urazami powodowanymi przez przedstawicieli morskiej fauny oraz flory to zadrapania i ukłucia, których łatwo uniknąć ubierając na nurkowanie skafander nurkowy oraz poprzez unikanie kontaktu z dnem oraz rafą koralową, a także uważając na to, gdzie opiera się dłonie i stopy.
CZY KOBIETY CHCĄCE UPRAWIAĆ NURKOWANIE POWINNY ZWRACAĆ UWAGĘ NA COŚ SZCZEGÓLNEGO?
Oprócz ciąży, nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania nurkowania przez kobiety. W związku z małą wiedzą na temat wpływu nurkowania na płód, zalecane jest zaniechanie nurkowania podczas ciąży. Natomiast menstruacja, raczej nie jest problemem.
MAM KLAUSTROFOBIĘ ? CZY MIMO TEGO MOGĘ NURKOWAĆ?
Pomimo tego, że podczas nurkowania ubieramy na siebie sporo ciężkiego sprzętu, to stan ?nieważkości? który dzięki niemu uzyskujemy pod wodą jest przez wiele osób uważany za dający niecodzienną swobodę. Współczesne maski nurkowe mogą być przezroczyste, więc być może wyposażenie się w taki model nie będzie powodowało uczucia ?zamknięcia?. Podczas szkolenia Instruktor poświęci Ci dużo czasu oraz pozwoli na komfortowe opanowanie wymaganych umiejętności. Będziesz uczył się we własnym tempie, tak aby opanować każdą z umiejętności, dzięki którym staniesz się kompetentnym nurkiem, który regularnie uprawia ten sport.
A CO Z REKINAMI?
Jeżeli będziesz miał sporo szczęścia, może uda Ci się zobaczyć rekina podczas nurkowania. Pomimo, że wypadki pogryzienia przez rekina zdarzają się, to są one bardzo rzadkie. Najczęściej prowokowane są przez polowanie pod wodą na ryby z kuszą oraz dokarmianie rekinów, co prowokuje te zwierzęta do agresywnych zachowań. Zazwyczaj, jeżeli jesteś szczęściarzem to zobaczysz przez moment przepływającego rekina, co i tak jest nieczęstym widokiem.
JAK GŁĘBOKO MOGĘ NURKOWAĆ?
Nawet do dna! Limitem głębokości dla nurkowania rekreacyjnego jest 40 metrów, ale jest ona zarezerwowana tylko dla osób po odpowiednim przeszkoleniu i z dużym doświadczeniem. Początkujący nurkowie nie zanurzają się głębiej niż 18 metrów. Jednak wiele ciekawych miejsc nurkowych nie jest głębszych niż 12 metrów, gdzie woda jest cieplejsza, a kolory bardziej jaskrawe.
KALENDARIUM
wrzesień | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
P | W | Ś | C | P | S | N |
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 |