Meksyk ? daj nura w zjawiskowych Cenotach 05.03.2014 ? 14.03.2014

Uwaga! Zmiana terminu wyprawy.

Szczegóły dotyczące kosztów i warunków uczestnictwa znajdują się poniżej.

 

Meksyk to egzotyczny kraj pełen kolorów, żywej kultury i tradycji. Jeśli zapytasz swoich przyjaciół o najlepsze miejsca nurkowe w Meksyku to pierwszą ich myślą będą zdecydowanie Cenoty.

Cenoty - Meksyk - Diver24

Cenota to głęboka studnia krasowa powstała w wyniku zapadnięcia się wapieni.  Nurkowanie w tych  jaskiniach jest dostępne także dla nurków rekreacyjnych i jest to szczególnie unikatowe przeżycie. Jednym z powodów dla których nurkowanie w Cenotach jest tak popularne to krystalicznie czysta woda wypełniająca jaskinie. Nurkując tu poczujesz się jakbyś lewitował w próżni. W Cenotach można wyraźnie zaobserwować zjawisko halokliny, która jest efektem wzajemnego oddziaływania na siebie słodkiej wody gruntowej oraz słonej morskiej wody. Objawia się ona w postaci wyraźnie widocznej granicy o mlecznym zabarwieniu a jej grubość uzależniona jest od wielu czynników, między innymi odległości cenoty od morza. Udając się na nurkowanie do Meksyku warto wybrać sprawdzonego przewodnika i bazę nurkową, którzy pokażą Wam cenoty o różnorodnej intensywności haloklin oraz ciekawej strukturze stalaktytów i stalagmitów oraz wyjątkowej budowie.

Daj nura w Meksyku - Diver24

Nurkując natomiast w oceanie u wybrzeży Playa del Carmen doświadczysz pięknych formacji korali mózgowych (Brain Coral), skaliste kaniony i nawisy pełne ławic ostroboków. Rafy tętnią życiem i kolorami a ich gwiazdami są niewątpliwie żółwiemureny, barakudy, skorpeny, papugoryby, mieniące się złociście południowe płaszczki (Southern Stingray) a w chłodniejszych miesiącach ogromne żarłacze tępogłowe (Bull Shark). Miejsca nurkowe są bardzo zróżnicowane na głębokości od 10 do 30m nadającymi się dla nurków o wszystkich stopniach zaawansowania.

 

Proponowany program 

DZIEŃ

PROGRAM

1. DZIEŃ

Przelot z Polski do Cancun, transfer z lotniska do hotelu, zakwaterowanie

2. DZIEŃ

2 nurkowania w Oceanie

3. DZIEŃ

2 nurkowania w Cenotach

4. DZIEŃ

2 nurkowania w Cenotach

5. DZIEŃ

2 nurkowania w Cenotach

6. DZIEŃ

2 nurkowania w Oceanie

7. DZIEŃ

Wycieczka Chichen Itza 
* opcjonalnie dodatkowo płatna ok. $120

8. DZIEŃ

Wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko, wylot do Polski

10. DZIEŃ

Lądowanie w Polsce

* w zależności od wybranego przelotu program może ulec przesunięciu o 1 dzień

 

 

Dodatkowe zwiedzanie

Jeżeli grupa zechce to ostatnie dwie noce można wymienić na wycieczkę ze zwiedzaniem Jukatanu. Cena programu uzależniona będzie od liczby uczestników dodatkowej wycieczki.

Gorąco polecamy Meksyk osobom, które poszukują nowych wyzwań. Jukatan oferuje wyjątkowe doznania nurkowe, nieosiągalne nigdzie indziej na świecie. Różnorodność cenot jest ogromna a wrażenia na długo pozostają w pamięci.

 

Zakwaterowanie

Paraiso Azul – Playa del Carmen

Paraiso Azul - Meksyk - Diver24

Dogodnie położony hotel, od lat chętnie wybierany jest przez gości, którzy szukają komfortowego noclegu. W pobliżu baza nurkowa, blisko do głównego deptaka w Playa Del Carmen czyli 5-alei oraz dworca autobusowego. Dla osób ceniących sobie spokój.

 

Położenie

Hotel leży pośród tropikalnego ogrodu w centralnej części Playa del Carmen, w pobliżu centrum nurkowego Yucatek Divers. Playa Del Carmen położona jest na południe od Cancun, oddalona o ok. 45 minut drogi.

 

Wyposażenie

Hotel składa się z 16 pokoi usytuowanych w tropikalnym ogrodzie. Wszystkie pokoje są przestronne, jasne i wyposażone w prysznic, toaletę, wentylator sufitowy, lodówkę, TV kablową i sejf. Wszystkie pokoje posiadają klimatyzację i mają bezpośrednie wyjście na taras lub balkon. W każdym pokoju dostępne jest darmowe wi-fi.

STANDARD ROOMS – wyposażenie jak powyżej.

STUDIO SUITE – wyposażenie jak powyżej + kuchenka i mikrofalówka lub kuchenka z piekarnikiem, ekspres do kawy, blender, lodówko-zamrażarka, akcesoria kuchenne.

MASTER SUITE – idealne dla rodzin i grup. Oddzielna w pełni wyposażona kuchnia z kompletem naczyń dla 4 osób, duża łazienka, duży pokój wyposażony w łóżko king bed, pojedyncze łóżko, miejsce do siedzenia ze stolikiem kawowym i rozkładaną kanapą (po rozłożeniu podwójne łóżko), jadalnia wyposażona w stół i 4 krzesła.

Restauracja, bar i basen dzielone są z hotelem Casa Tucan. Do dyspozycji gości pozostaje także położony na dachu ogród z basenem i jacuzzi. Recepcja czynna jest 24h/ dobę.

 

Nurkowanie w bazie Yucatek Dive Center

Yucatek Divers – Playa del Carmen

Yucatek Divers - Meksyk - Diver24

 

Opis

Ta pozostająca pod szwajcarskim kierownictwem baza znajduje się w hotelu Casa Tucan (tuż obok Paradiso Azul) w Playa del Carmen. Bardzo profesjonalna baza organizująca nurkowania w najbardziej spektakularnych miejscach na Półwyspie Jukatan, w tym w cenotach oraz na Cozumelu.

Wypożyczana jest w cały niezbędny sprzęt do nurkowania w jaskiniach, grotach i do nurkowania technicznego. Możliwe jest napełnienie butli nitroksem.

 

Nurkowanie

Baza oferuje codziennie rejsy do leżącej w pobliżu Playa del Carmen rafy. 15 miejsc nurkowych osiąganych jest w bardzo krótkim czasie. Nurkuje się w małych grupach (maksymalnie 6 osób). Rano organizowane są dwa nurkowania, tak żeby popołudnie było wolne. Pokazane będę też groty lub jaskinie w Cenotes.

 

Miejsca nurkowe

Pobliska rafa oferuje całą różnorodność korali i ryb Karaibów, przy przyjemnej temperaturze wody ( od 28°C do 30°C ). Dodatkowo Jukatan oferuje najlepsze miejsca na świcie do nurkowania w jaskiniach. Cenoty (jamy wodne) to podziemne rzeki i jaskinie w krystalicznej wodzie z doskonałą widocznością i z reguły na nieznacznej głębokości. Przy odrobinie szczęścia można między połową czerwca a wrześniem spotkać rekiny wielorybie. Również nurkując z fajką można poznać niesamowite uczucie towarzyszące odkrywaniu morskiej głębi.

 

Szczegóły oferty

Cena od osoby nurkującej:
10 dni: 7 noclegów, śniadania, 5 dni nurkowych (10 nurkowań) – 949 USD

Cena od osoby nienurkującej:
10 dni: 7 noclegów, śniadania – 525 USD

Cena przelotu:
Przelot wyceniamy indywidualnie w momencie rezerwacji biletu (w dniu dokonania płatności) – 3400-4000 PLN

Cena programu zawiera:

 • Zakwaterowanie w pokojach 2-3 osobowych,
 • Pakiet nurkowy 5 dni: 4 nurkowania w morzu + 6 nurkowań w Cenotach /butla, balast, przewodnik/,
 • Wyżywienie: śniadanie,
 • Transfer z lotniska do hotelu.

Cena programu nie zawiera:

 • Opłat wstępu do Cenot (od 50 – 300 peso),
 • Wyżywienia innego niż wymienione,
 • Ubezpieczenia KL/NNW Świat + DECO 3 euro/os. dzień lub KL/NNW 2 euro/os. dzień
 • Wycieczki do Chichen Itza ? opcja dodatkowa za 120 USD.

Terminarz płatności:

 • I wpłata  ? koszt przelotu /gwarancja udziału w wyprawie/. Ceny biletów i ich ilość zmienia się bardzo dynamicznie, Osoby zainteresowane wyprawą prosimy o  szybką decyzję.
 • II wpłata ? koszt pobytu i pakietu nurkowego dla osób nurkujących.

  

Informacje dodatkowe

 

Nurkowanie

Wszystkie miejsca nurkowe mają do zaoferowania ciekawe podwodne formacje, schodzące na ogromne głębokości. Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT.

 

MORZE KARAIBSKIE, JUKATAN I CENOTY

Meksyk to z pewnością idylliczne plaże, naturalne rafy i krystalicznie czysta woda. Większość miejsc nurkowych znajduje się na Wybrzeżu Morza Karaibskiego, na półwyspie Jukatan, pomiędzy Cancun i Tulum, a do najlepszych na wybrzeżu zaliczyć można wyspę Cozumel i okolice miasteczek Playa del Carmen, Tulum, Cancun, Puerto Morelos oraz Akumal. Rafy na Morzu Karaibskim mogą pochwalić się wspaniałą różnorodnością flory i fauny, występuje tu całe bogactwo korali i ryb Karaibów, a przy odrobinie szczęścia między połową czerwca a wrześniem można spotkać rekiny wielorybie. Widoczność w Morzu Karaibskim jest tu dobra i bardzo dobra, a temperatura wody wynosi około26°C.

Jukatan słynie jednak przede wszystkim z cenot – woda deszczowa przez tysiąclecia przesączała się tu przez wapienie, tworząc podwodne rzeki, a cenoty to miejsca, w których skały zapadły się, tworząc studnie krasowe i otwierając dostęp do wielokilometrowego systemu jaskiń i otworów. Temperatura wody w jaskiniach Jukatanu przez cały rok wynosi24°C.

Komora dekompresyjna znajduje się na Cozumelu i w Cancun.

 

Cenota Dos Ojos

Najsłynniejszą chyba cenotą jest Dos Ojos ? zalana jaskinia z dreszczykiem otwierająca 80-kilometrowy system korytarzy i jaskiń. Ponad 100 osób dziennie przybywa tu, by zobaczyć niebieskie, zielone i lekko fioletowe komory udekorowane stalaktytami. Widoczność sięga tu91 metrów!

 

Cenota Angelita

Nurkowanie w Angelicie przeznaczone jest dla bardziej doświadczonych nurków ze względu na głębokość ? najczęściej nurkuje się tu do 40m. Na głębokości 30m znajduje się mistycznie wyglądająca warstwa siarkowodoru, wyglądająca jak ogromna chmura z wystającymi pniami i gałęziami. Poniżej znajduje się już woda słona. Jest tu też ciemno, można więc poczuć się jak w lesie w nocy. Miejsce to nadaje się też na nurkowania techniczne.

 

Manchones Reef

To niezwykłe miejsce dostępne dla każdego nurka słynie z ponad 60 zatopionych rzeźb tworzących sztuczną rafę. W podwodnym muzeum zobaczyć można między innymi naturalnej wielkości figury ludzi, rzeźbę Człowieka-w-Ogniu (Man on Fire) z szybko rosnącym na nim koralowcem, który wygląda jak płomienie, a także ważącą 8 ton replikę Volkswagena garbusa. Instalacje stały się domem dla homarów, muren i barakud.

Głębokość: 9-10 m

Widoczność: 16-30 m

Położenie: u brzegu wyspy Isla Mujeres, Cancun

 

Wyspa Cozumel

Położona zaraz obok Playa del Carmen, rewelacyjne miejsce do nurkowania w morzu, słynne od kiedy Jacques Cousteau w 1961 r. ogłosił je jednym z ukrytych klejnotów świata.

 

MORZE CORTEZA ? ZATOKA KALIFORNIJSKA

Jacques Cousteau nazwał Morze Corteza akwarium świata i całkiem słusznie ? wielka różnorodność morskiego życia przyciąga tu badaczy oraz wszystkich tych, którzy zwyczajnie pragną podziwiać podwodne stworzenia. Południe Zatoki Kalifornijskiej oferuje wiele miejsc nurkowych znanych szczególnie ze stad uchatek i fok. Miejsca te szczycą się także różnorodnością gatunków ryb i spotkaniami z wielkimi rybami. Od grudnia do marca istnieje szansa spotkania wielorybów lub orek. Od sierpnia do października można oglądać rekiny wielorybie i manty.

 

Wyspy Socorro

To najlepsze nurkowania z wielkimi rybami w całym Meksyku. Ze względu na to, że teren nie jest osłonięty, nurkowanie możliwe jest tylko w okresie między listopadem a majem. Trudy 28- godzinnej podróży zostaną nam wynagrodzone przez możliwość podziwiania wielu gatunków rekinów, jak również wielkich ławic rekinów młotów i wielkich pacyficznych mant. Przy San Benedicto można z niewielkiej odległości podziwiać manty. Wieloryby można obserwować od lutego do kwietnia.

Temperatura wody w Morzu Corteza waha się pomiędzy19°Cw styczniu a28°Cw październiku. Na wyspie Socorro temperatura waha się w granicach22°Ci28°C. Z powodu dosyć chłodnej wody przydatna będzie pianka o grubości7 mmi kaptur.

Na wyspie Socorro nie ma komory dekompresyjnej. Najbliższa znajduje się na lądzie w Cabo San LucasClub Cantamar w La Paz ma swoją własną komorę.

 

Guadelupa ? wyspa na morzu Corteza

W okolicy Guadelupy znajduje się zgromadzenie około 50 żarłaczy białych. Najlepszym okresem na obserwacje tych dużych drapieżników jest wrzesień i październik. Morze jest wtedy raczej spokojne, a temperatura wody wynosi około 19°C. Niemal zawsze nieopodal łódki pływa jakiś żarłacz biały, a często nawet 2 albo 3. Widoczność jest zazwyczaj bardzo dobra i potrafi wynosić do 30 metrów. Zawsze są około 4 klatki do obserwowania rekinów w wodzie. Każdy gość znajdzie tam miejsce dla siebie. Duże klatki oferują miejsce dla 3 osób i są odpowiednie dla fotografów. Do nurkowania w klatkach niepotrzebna jest żadna licencja. Pod łodzią znajduje się kamera. Dzięki temu można przez cały czas obserwować wszystko na dużej plazmie w pokoju wypoczynkowym. Oglądaniu towarzyszy informacja o tym, co akurat dzieje się pod wodą. Na łodzi przebywają 3 naukowcy, którzy badają zachowania żarłaczy białych. Goście mają możliwość wspierania naukowców w ich badaniach, np. pomagając oznaczać żarłacze.

 

Kraj i ludzie

Meksyk to kraj niezwykle różnorodny, zarówno pod względem ukształtowania terenu, pogody, roślinności, a także pod względem kulturowym.

Półwysep Jukatan otoczony jest od wschodu morzem Karaibskim, a od północy i zachodu Zatoką Meksykańską. Plaże na Jukatanie są długie, białe i piaszczyste, charakterystyczne dla rejonu Karaibów. Meksykańskie stany Yukatan i Quintana Roo, zajmujące obszar półwyspu to kolebka cywilizacji Majów.

Baja California to wąski półwysep położony w Zachodnim Meksyku otoczony Oceanem Spokojnym od zachodu i Morzem Corteza od wschodu. Tu znajdziecie piękne krajobrazy i fenomenalne życie podwodne i nurkowania. Wyspa Socorro jest jedną z wysp archipelagu Revillagigedo ? grupy wysp pochodzenia wulkanicznego i skalistych szczytów, znajdującego się około300 mil na południowy zachód od Cabo San Lucas. Można się tu dostać jedynie z Baja California w czasie rejsu trwającego 22 godziny.

Większość ludności Meksyku stanowią Metysi ? potomkowie konkwistadorów i Indian, dużą część populacji stanowią Indianie, a pozostałą ? więcej niż 50 grup rdzennej ludności, z których część wciąż żyje w tradycyjny sposób, np. uprawiając niewielkie poletka, sprzedając ryby, naszyjniki z muszli lub plotąc ozdobne kosze i hamaki oraz wyznając tradycyjną religię i odprawiając obrzędy  z użyciem pejotlu ? halucynogennego kaktusa.

 

Rejsy nurkowe

Dostępne są rejsy na Socorro (na które można dostać się tylko na pokładzie statku) oraz po Morzu Corteza.

Wyspa Socorro ? łódki pływają tu od listopada do początku czerwca z portu Cabo San Lucas. Rejsy trwają zazwyczaj 8 i 12 nocy. Miejsca nurkowe są odpowiednie raczej dla bardziej doświadczonych nurków.

Wyspa Guadalupe ? rejsy, podczas których ogląda się żarłacze białe, odbywają się od sierpnia do końca października. Zaczynają się i kończą w San Diego w USA.

 

Wycieczki lądowe

Poza nurkowaniem, w Meksyku jest mnóstwo innych atrakcji ? wylegiwanie się na białej plaży i pływanie w turkusowych wodach, a także kilka wyjątkowych miejsc:

Osoby zainteresowane miejscami historycznymi z pewnością powinny wybrać się do Chichen Itza, Coba i Tulum, a może nawet do piramid Teotihuacan niedaleko stolicy kraju.

Chichen Itza ? słynna strefa archeologiczna Chichen Itza ? jeden z 7 cudów świata, gdzie podziwiać można sztukę Majów oraz Tolteków. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). Zbiorniki te ? cenoty były miejscem składania ofiar –  Majowie wrzucali tu rytualnie łamane przedmioty. Przy okazji warto zanurzyć się w jednej z piękniejszych cenot na półwyspie Jukatan ? IK?KIL.

Tulum – miasto Majów odkryte jako pierwsze przez konkwistadorów w wieku XVI. Miasteczko jest położone w wyjątkowy sposób – na klifie – i otoczone murem. Znane szczególnie z tajemniczych świątyń, miasteczko nasyci zmysły przepięknymi widokami turkusowych wód Morza Karaibskiego. Warto także odwiedzić strefę archeologiczną COBA, starożytnego miasta Majów, gdzie można wejść na najstarszą piramidę wybudowaną przez Majów w Meksyku.

X-Caret – imponujący park ekologiczno-archeologiczny położony nad brzegiem morza. Oferuje rozmaite aktywności, podczas których zabawa miesza się z poznawaniem różnorodności kulturalnej i przyrodniczej Meksyku – oglądać tu można namorzyny, poznawać piękno dżungli, podglądać ptaki i płaszczki pływające w wodzie, a także zapoznać się ztradycyjnymi obrzędami Majów, jak również odbyć lekcje nurkowania i snurkowania.

 

Wjazd

Wymaganym dokumentem przy wjeździe do Meksyku (wyspy Socorro) jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Przy przejściach lądowych pobierana jest opłata graniczna w wysokosci 30 USD.

 

Język

Językiem narodowym jest hiszpański. Na pokładzie Solmar można porozumieć się w języku angielskim.

 

Waluta

Walutą oficjalną jest peso meksykańskie. 1 MXN = 0,30 PLN. W wielu miejscach akceptowane są karty kredytowe. Polecamy wzięcie ze sobą dolarów amerykańskich w gotówce oraz czekach podróżnych.

 

Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od utraty lub uszkodzenia bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży, łącznie z awaryjnym lotem do domu. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia obejmujące wypadek nurkowy (np. DAN).

 

Wyjazd

Istnieje opłata przy przekraczaniu granicy w wysokości ok 30 USD (zarówno przy wjeździe jak i wyjeździe). Opłata nie jest pobierana na lotniskach dlatego że jest ukryta w cenie przelotu.

 

Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Jeśli planujecie przedłużyć swój pobyt w Meksyku zalecamy przeprowadzenie profilaktyki antymalarycznej. Zaleca się również szczepienia przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego na czas podróży.

 

Prąd

110V. Wymagany jest adapter do amerykańskiego typu kontaktu.

 

Pogoda i klimat

Baja California ma klimat pustynny z niewielką ilością deszczu. Temperatury wahają się od 20°C w styczniu do 35°C we wrześniu. Na wyspach Socorro panuje klimat tropikalny, również z niewielką ilością opadów. Temperatura na wyspach Socorro to 24°C w styczniu aż do 35°C w sierpniu. Klimat Jukatanu jest gorący i wilgotny, temperatury wahają się między 25°C a 35°C w ciągu roku. W okresie od połowy sierpnia do końca października mogą występować huragany.

 

Miejsca nurkowe na Jukatanie – Cenoty – Meksyk

Cerebros- głębokość 10-12 m Płytka rafa z nieziemsko wyglądającymi koralami ?mózgowcami??, wspaniała atmosfera odrobinę inna niż na pozostałych rafach. Nie występują prądy. Miejsce nadaje się dla nurków o różnym poziomie, idealne do specjalizacji nawigacyjnej. Często odbywa się tu drugie nurkowanie po Los Arcos lub Green Wall.

Los Arcos- głębokość 30 m Prądy średnie do mocnych Płaska rafa opada od 22 do30 metrów pozostawiając ścianę ze wspaniałymi formacjami. 2 zapierające dech w piersiach łuki. Ściana bogata w życie, duże szanse na spotkanie żółwia czy bull shark.

Xcalacoco / Pared Verde- głębokość 30 m Prądy średnie do mocnych Green Wall- pionowa ściana od 20 do 30 m. Wspaniałe nurkowanie w prądach, zaczyna się końca ściany na30 metrach a później przenosi się na górę rafy na głębokości20 metrów. Spotkać można mureny i żółwie i wiele innych zwierząt przy tej kolorowej rafie. W chłodniejszych miesiącach spotkać można także bull sharks.

Moc Che- głębokość 12 metrów Nurkowanie odpowiednie dla każdego nurka, łagodne prądy, różnorodność ryb i innych stworzeń- m.in. mureny, angelfish, kraby, parrotfish. Spotkać można często żółwie pływające wokół góry rafy.

Chun zumbul- głębokość 10-12 m Wspaniała płytka rafa idealna dla nowicjuszy, z lekkim lub zupełnie bez prądów i piaszczystym podłożem na głębokości 10-12 m. Spotkać można mureny i homary i duże ławice jack na szczycie rafy.

Shangri La ? głębokość 10-12 m Wspaniała płytka rafa idealna dla nowicjuszy, z lekkim lub zupełnie bez prądów i piaszczystym podłożem na głębokości 10-12 m. Spotkać można mureny i homary i duże ławice jack na szczycie rafy.

Jardines Wspaniała płytka rafa idealna dla nowicjuszy, z lekkim lub zupełnie bez prądów i piaszczystym podłożem na głębokości 10-12 m. Spotkać można mureny i homary i duże ławice jack na szczycie rafy.

Sabalos ? głębokość 14 metrów Prądy słabe do silnych. Imponująca rafa z licznymi nawisami, dziurami i półkami- wspaniałe miejsce do wypoczynku dla muren, homarów, często spotkać można barakudy polujące u szczytu rafy. Należy także wypatrywać skorpen i i ogończy.

Barracuda- głębokość 14 m Prądy słabe do silnych. Imponująca rafa z licznymi nawisami, dziurami i półkami- wspaniałe miejsce do wypoczynku dla muren, homarów, często spotkać można barakudy polujące u szczytu rafy. Należy także wypatrywać skorpen i i ogończy.

Tortuga- głębokość 16-30 metrów Prądy średnie do silnych. Wspaniały dywan z korali i gąbek. Zazwyczaj zatrzymujemy się na 16-18 metrach. Spotkać tu można Filefish, Trunkfish, Angelfish, Cornetfish, Porcupinefish, Reef Squid, ale przede wszystkim należy wypatrywać żółwi hawksbill, które żyją wzdłuż tej rafy. W miesiącach letnich spotkać można ławice gigantycznych tarpoon. W zimniejszych miesiącach spotkać można bull sharks.

Mama Vi?a Wreck- głębokość 28 m Prądy średnie do silnych Zatopiono umyślnie dla nurków Mama Vina to pasażerski prom długi na ok.30 m. Wspaniała zabawa dla bardziej doświadczonych nurków, ze względu na silny prąd. Mimo że wraku nie można spenetrować, jest tu jednak dużo pomieszczeń przez które można przepłynąć. Znajduje się tu wiele małych ryb jak również olbrzymich barakud.

Punta venados- głębokość 22-30 m 25 minut na południe, znana niewielu nurkom znajduje się wspaniała rafa opadająca na głębokość od 22 do30 metrów, średnie prądy sprawiają, że jest to idealne miejsce do nurkowań multi-level

Kukulkan Położona 20 minut od Playa del Carmen jaskinia z dużą ilością naturalnego światła i otwartymi przestrzeniami. Wiele korali przyczepionych jest do ścian. Świetne miejsce dla początkujących nurków jaskiniowych. Haloklina na głębokości11 metrów. Maksymalna głębokość15 metrów

Chac Mool Główną zaletą tego miejsca to pięknie ozdobiony teren ze sklepieniem z powietrzem na powierzchni. Można tu znaleźć skorpiony występujące tylko w jaskiniach w Meksyku. Haloklina na głębokości11 metrów. Maksymalna głębokość15 metrów.

Ponderosa / El Eden Ponderosa to wielka jaskinia połączona z El Coral. Dużo roślin spotkać można wzdłuż trasy do El Coral, tworzy to niesamowity efekt w połączeniu ze światłem słonecznym. Na otwartej powierzchni spotkać można wiele ryb. Haloklina na głębokości11 metrów. Maksymalna głębokość13 metrów.

Tajmaha W tym miejscu można znaleźć wszystko, duże przestrzenie ze wspaniałymi roślinami, naturalne światło wyglądające jak laser i czacha pełna nietoperzy. Haloklina na głębokości11 metrów. Maksymalna głębokość15 metrów.

Dos Ojos Jest to jedna z największych jaskiń w tym rejonie, można tu zrobić dwa nurkowania. Podczas pierwszego nurkowania można podziwiać naturalne kolumny nurkując cały czas przy świetle słonecznym Drugie nurkowanie prowadzi do jaskini z nietoperzami. Jest tu odrobinę ciemniej ale nadal przepięknie. Należy dobrze umieć kontrolować pływalność. Nie ma halokliny. Maksymalna głębokość podczas 1. nurkowania-18 metrów, podczas 2. ?11 metrów

Calavera / Tempel of Doom Żeby tu się dostać trzeba skoczyć z wysokości3,5 metra. Pełno tu haloklin. Linia w jaskini idzie po 180?. Można wejść z dwóch stron.

Sac Actun / Gran Cenote Linia w jaskini idzie po 180?. Przepiękna jaskinia. Wiele delikatnych dekoracji. Nie ma halokliny, maksymalna głębokość11 metrów

Aktun Ha / Carwash Ta jaskinia nie ma żadnej zamocowanej na stałe linii, więc przewodnik zainstaluje ją na czas trwania nurkowania. Duże dekoracje, szeroko otwarte wejście do jaskini. Miejsce to koniecznie muszą odwiedzić fotografowie. Nie ma tu halokliny, maksymalna głębokość16 metrów.

Angelita Przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Cenota o głębokości 60 metrów z halokliną na głębokości 33 metrów. Odrobinę przerażające miejsce, jedynie dla doświadczonych nurków.

 • maj
  PWŚCPSN
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  Pokaż wszystkie »

 • daj nura

  nurkowanie

  ?
  [newsletter_form button_label="Zapisz!"]
  Zapisz się do newslettera by otrzymywać
  najświeższe informacje z diver24.pl
  [newsletter_field name="email" label="Podaj adres -email:"] [newsletter_field name="first_name" label="Twoje imię:"] [/newsletter_form]