Miltitz – „Stara kopalnia w Niemczech” / 01-02.12.2017

Tagi: IANTD Cave diver, kopalnia, nurkowanie jaskiniowe, nurkowanie techniczne, nurkowanie w Niemczech

Nurkowanie w „Miltitz”- w jednym z najpiękniejszych podwodnych miejsc w Niemczech /Saksonia ? okolice Drezna i Miśni/.

Kopalni Miltitz - Diver24Początki działalności kopalni sięgają czasów XV w. a pierwsze wzmianki z 1571 r. Wydobywano tu materiał wykorzystywany głównie w budownictwie, ale podczas II wojny światowej miała w niej  powstać fabryka na potrzeby produkcji paliw lotniczych dla przemysłu zbrojeniowego, przy której pracowali i tracili życie jeńcy wojenni.
Kopalni Miltitz - Diver24Ostatecznie tak się niestało i w 1944 kopalnia została zamknięta a w 1967 wyłączone zostały pompy odwadniające podziemne korytarze, co z kolei spowodowało zalanie kopalni wodą do obecnego stanu.

Kopalni Miltitz - Diver24W 1997r rozpoczęto podwodną eksplorację kopalni, wykonując pierwsze nurkowania a już rok później, udostępniono dla zwiedzających bardzo atrakcyjną część suchą kopalni aby w końcu w latach 2000-2002 udostępnić część zalaną dla nurków.

Kopalni Miltitz - Diver24Z uwagi na ograniczenia związane z ujęciem wody oraz zainteresowaniem turystów,  nurkowanie w kopalni, odbywa się tylko w weekendy i tylko w okresie  zimowym./w godzinach: 9-15/. To wszystko sprawia, że nurkowanie musi być zarezerwowane z kilkutygodniowym wyprzedzeniem oraz musi rozpocząć się wcześnie rano, jeżeli chcemy danego dnia wykonać dwa nurkowania.
Kopalni Miltitz - Diver24Ważne! Pomimo dobrze przygotowanego zaplecza osoby, które planują wykonać kilka nurkowań, muszą mieć ze sobą odpowiedni zapas butli, ponieważ na miejscu niema możliwości napełnienia butli.

     Po zaparkowaniu, dopełnieniu formalności, wyposażeni w wózki lub miejscowe taczki, ruszamy korytarzem ze sprzętem w głąb kopalni, gdzie następnie korzystając z specjalnie przygotowanych stołów montujemy sprzęt. Omawiamy plan nurkowy i po kilku krokach wchodzimy do krystalicznie czystej wody /z uwagi na ?przezroczystą wodą?, której nie widać , dość często wchodzi się już do niej w butach w których się przyjechało/.

Kopalni Miltitz - Diver24Kopalnię pod względem głębokości, podzielić możemy na dwie części. Część płytką, w której poruszamy się na głębokości około 6m /idealne a do tego bardzo atrakcyjne miejsce do przeprowadzenia dekompresji/ oraz część głęboką,  rozwidlającą się na kilka dość szerokich korytarzy,  opadających do głębokość ponad 60m.  Pod wodą poruszamy się korytarzami, mijając wiele odnóg i pozostałości: instalacji odwadniającej, torowisk, schodów, części murowanej infrastruktury kopalni, docierając do hali Adolpha von Heyniz. Nurkowanie najczęściej kończymy poruszając się w płytkiej części kopalni, podziwiając widoczne formy nacieków osłaniające ściany korytarzy.

Szacowana długość stałej poręczówki, to ponad 650 m stabilnej, przytwierdzonej do ściany grubej liny a nurkowania mogą odbywać się do głębokości ponad 60 m, przy widoczności od 15 do 50 m i temperaturze wody około 8 st C.

Polecam.

 

 

Kopalnia Miltitz - Diver24 Kopalni Miltitz - Diver24 Kopalni Miltitz - Diver24 Kopalni Miltitz - Diver24
Kopalni Miltitz - Diver24 Kopalni Miltitz - Diver24 Kopalni Miltitz - Diver24 Kopalni Miltitz - Diver24
Kopalni Miltitz - Diver24 Kopalni Miltitz - Diver24 Kopalni Miltitz - Diver24 Kopalni Miltitz - Diver24
Kopalni Miltitz - Diver24 Kopalni Miltitz - Diver24 Kopalni Miltitz - Diver24 Kopalni Miltitz - Diver24
Kopalni Miltitz - Diver24 Kopalni Miltitz - Diver24 Kopalni Miltitz - Diver24 Kopalni Miltitz - Diver24

 

 • czerwiec
  PWŚCPSN
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  Pokaż wszystkie »

 • daj nura

  nurkowanie

  ?
  [newsletter_form button_label="Zapisz!"]
  Zapisz się do newslettera by otrzymywać
  najświeższe informacje z diver24.pl
  [newsletter_field name="email" label="Podaj adres -email:"] [newsletter_field name="first_name" label="Twoje imię:"] [/newsletter_form]