Rok 2012 już za nami – Trudny ale pracowity rok

Tagi: nurkowanie, Rok 2012

Kilka słów tytułem podsumowania minionego roku.

Artykuł znajdziecie w Magazynie Nurkowym Nuras.info Nr 2/2013

Trudny, ale pracowity rok!

Każdy rok jest inny. Czy miniony rok 2012 był lepszy, czy gorszy od innych lat? Na to pytanie najlepiej gdyby każdy odpowiedział sobie sam. Obserwując śrdowisko nurkowe, bez względu na to, czy mówimy o nurkowaniu rekreacyjnym, technicznym czy zawodowym, w każdym z nich na pewno dało się zauważyć wpływ ?osłabionej? gospodarki. Roman Młodożeniec

W nurkowaniu rekreacyjnym nie dało się nie zauważyć zamknięcia wielu centrów nurkowych, które to nie wytrzymały próby czasu. Przyczynił się do tego zapewne tzw. kryzys ? czyli niepewność jutra, rosnące koszty utrzymania oraz rozdrobnienie się rynku z uwagi na rosnącą w zbyt szybkim tempie ilość instruktorów nurkowania. Dodatkowo pojawienie się dużej ilości instruktorów z bardzo małym doświadczeniem, a wrzuconych w tzw. ?biznes nurkowy? od razu na głęboką wodę, jako instruktorów samodzielnie prowadzących kursy, skutkowało kiepskim poziomem wyszkolenia i pojawiającymi się wypadkami, które nie powinny mieć miejsca. Pomógł w tym również wszechobecny i dyktujący zasady internet, w który większość wpatrzona jest jak w relikwię, traktując go jako główne źródło wiedzy i wyrocznię.

W nurkowaniu technicznym natomiast można było zaobserwować raczej pozytywne zmiany w stosunku do lat minionych. Patrząc z perspektywy ?instruktora technicznego?, zauważam u osób wykonujących nurkowania zaawansowane wyraźny wzrost świadomości, czym tak naprawdę jest nurkowanie techniczne, a przede wszystkim wzrost poziomu wiedzy, umiejętności i zaawansowanej bazy sprzętowej. Jeszcze kilka lat temu osoby, które trafiały na kursy ?techniczne? nie miały wystarczających podstaw, takich jak: wiedza i umiejętności, własny sprzęt. Obecnie da się zauważyć u takich kursantów chęć ciągłego pogłębiania swojej wiedzy, nie ograniczającej się tylko do materiałów związanych z danym kursem. Polska okazała się wyjątkowo dobrym rynkiem w stosunku do innych rynków europejskich, w których nie rozwinęła się tak dobrze jak w Polsce gałąź związana z nurkowaniem technicznym, a zwłaszcza moda na tzw. konfigurację techniczną. A potwierdzeniem wysokiego poziomu naszych nurków technicznych mogą być bite rekordy, zaawansowane projekty i konferencje.

Nie najlepiej jednak mogą wspominać miniony rok nurkowie zawodowi, którzy najbardziej powiązani są z tym, co dzieje się w gospodarce. Z jednej strony nowe inwestycje, z drugiej duże firmy przejmujące te inwestycje, dzieląc je następnie pomiędzy mniejsze firmy, które nie dość, że nie zarabiają kokosów, to jeszcze często mają problem z wyegzekwowaniem należności. Zmuszając tym samym pasjonatów, doświadczonych nurków, dla których nurkowanie jest ?całym ich życiem? do zmiany zawodu (eliminując fachowców). A w żadnej innej dziedzinie nurkowania doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej pracy nie jest tak ważne, jak w nurkowaniu zawodowym. Tego nie da się dowiedzieć i nauczyć na kursie czy znaleźć w internecie. Dla mnie osobiście, każde nowe zlecenie to nowe doświadczenie i nauka.

Mimo wszystko rok 2012 to wiele ciekawych wypraw i niezapomnianych nurkowań. Jak co roku i w 2012 nie zawiódł nas Bałtyk, który odsłonił przed nami kolejne, nowe pozycje wraków. Dodatkowym sukcesem było poszerzenie naszej oferty nurkowej, którą udało się wzbogacić, tworząc nową bazę nurkową nad Jeziorem Powidzkim, przy wspaniale położonym Hotelu Moran, zwłaszcza dla osób kochających wszelkie wygody. Natomiast w dotychczasowej bazie nurkowej, nad Jeziorem Budzisławskim, ?pogłębiliśmy? ofertę do 34 m. Również w 2012 r. powstały nowe, jeszcze bardziej ciekawe projekty nurkowe, o których zapewne nie zapomnimy w 2013 r. wspomnieć. A wszystko to dzięki wspaniałym ludziom, pasjonatom, nurkom działającym dla dobra naszego wspólnego środowiska nurkowego ponad wszelkimi podziałami.

Gdybym miał krótko podsumować rok 2012, powiedziałbym, że był to trudny, wymagający, ale bardzo ciekawy, pracowity rok i chciałbym, aby obecny i kolejne były przynajmniej tak ciekawe i nie gorsze, obfitujące w ciekawe nurkowania, czego wszystkim nurkom życzę.

Roman Młodożeniec
www.diver24.pl

 • kwiecień
  PWŚCPSN
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  Pokaż wszystkie »

 • daj nura

  nurkowanie

  ?
  [newsletter_form button_label="Zapisz!"]
  Zapisz się do newslettera by otrzymywać
  najświeższe informacje z diver24.pl
  [newsletter_field name="email" label="Podaj adres -email:"] [newsletter_field name="first_name" label="Twoje imię:"] [/newsletter_form]