xDEEP Sidemount System

Sidemount, choć używany od dawna, nie doczekał się jeszcze uznanego i wiodącego standardu, który byłby tak samo dobry do penetracji ciasnych jaskiń Meksyku, nurkowań w Polskich jeziorach z użyciem suchego skafandra czy też rekreacyjnych nurkowań na rafach Egiptu.

Dlatego też początkiem 2011 roku rozpoczęliśmy prace nad nową uprzężą sidemount. Cel był bardzo prosty: stworzyć uprząż, która będzie pozbawiona wad dostępnych na rynku produktów i dzięki swej modułowej budowie świetnie sprawdzi się zarówno w ekstremalnej penetracji jaskiń, jak i w nurkowaniach rekreacyjnych w wodach otwartych.

Podobnie jak w przypadku prac nad skrzydłami ZEOS i HYDROS, do prac nad uprzężą sidemount stworzyliśmy kilkuosobowy zespół, co pozwoliło uwzględnić odmienne potrzeby i doświadczenia osób nurkujących w skrajnie różnych środowiskach.

W połowie 2011 roku do zespołu dołączył Patrick Widmann, bardzo doświadczony instruktor jaskiniowy, na co dzień mieszkający w Meksyku, gdzie prowadzi szkolenia i eksploracje jaskiń. Wywarł on ogromny wpływ na finalną wersję naszego produktu, a dzięki niemu w testach różnych rozwiązań brali udział nurkowie od wielu lat nurkujący wyłącznie w konfiguracji sidemount i posiadający ogromną wiedzę w tym obszarze.

W efekcie tych bardzo intensywnych prac powstał modułowy system sidemount, składający się z następujących elementów:

  • Anatomiczna uprząż;

 

  • Unikalny modułowy system balastowy;

 

 • Stabilizowane wewnętrznie, dwupowłokowe skrzydło.

Uwaga: Uprząż na poniższych fotografiach nie jest kompletna – brakuje bungee oraz D-Ringów. W wersji produkcyjnej będą one oczywiście dostarczane razem z uprzężą.

ANATOMICZNA UPRZĄŻ SIDEMOUNT

Podstawą xDEEP Sidemount System jest uprząż, dlatego też podczas jej projektowania włożyliśmy naprawdę dużo pracy by produkt końcowy spełnił założenia, które przyjęliśmy na początku:

 1. Doskonałe przyleganie do ciała w różnych pozycjach;
 2. Bardzo duża swoboda ruchów;
 3. Brak elementów, które mogą być przyczyzną zahaczenia (ważne w jaskiniach i wrakach);
 4. Łatwość i szybkość regulacji (ważne podczas kursów);
 5. Komfort użytkowania w cienkich piankach.

Efektem kilkumiesięcznych prac jest uprząż, która nie jest kopią żadnego z produkowanych systemów, lecz stworzoną zupełnie od nowa konstrukcją, spełniającą wszystkie wyżej wymienione założenia.

Istotne cechy:

  • Węzły uprzęży wyposażone są w duże „podkładki”, które doskonale stabilizują taśmy i zdecydowanie poprawiają komfort w piance (basen, ciepłe wody).

 

  • Każda z taśm regulowana jest osobno, w efekcie czego regulacja jest dużo szybsza i łatwiejsza niż konstrukcji opartych o uprzęże z jednego kawałka taśmy.

 

 • Ułożenie całej uprzęży jest bardzo anatomiczne – węzły znajdują się w naturalnych osiach obrotu ciała, przez co uprząż doskonale przylega i nie krępuje ruchów.

MODUŁOWY SYSTEM BALASTOWY

Producenci uprzęży SM oferują wiele różnych rozwiązań mocowania balastu, lecz większość z nich dedykowana jest do jednego typu skafandra (pianki lub skafandra suchego).

Brakuje na rynku systemów umożliwiających idealne rozmieszczenie balastu zarówno w piance, jak i w suchym skafandrze. Dlatego też naszym celem było stworzenie modułowego systemu balastowego, dla którego założenia projektowe były następujące:

 1. Wymienność poszczególnych elementów systemu balastowego przy zmianach konfiguracji;
 2. Możliwość rozmieszczenia balastu w sposób optymalny niezależnie od rodzaju używanego skafandra oraz typu i położenia butli (czyt. idealny trym w każdej konfiguracji);
 3. Osłonięcie i zabezpieczenie wszelkich elementów, które mogą zahaczać podczas nurkowań jaskiniowych czy wrakowych (osłonięcie ołowiu, elementów zamykających);
 4. Łatwość zakładania i wyjmowania ołowiu (bardzo ważne podczas nurkowań na wyjazdach);
 5. Łatwość trymowania podczas kursów (rozmieszczenie balastu można bez problemu zmienić pod wodą);
 6. Możliwość zainstalowania do 12kg balastu i jego stabilność.

System balastowy docelowo składał się będzie z następujących elementów:

 • Kieszeni balastowej „dużej”, montowanej wzdłuż kręgosłupa (na zdjęciu);
 • Podwójnej kieszeni balastowej montowanej na pasach naramiennych lub pasie biodrowym (na zdjęciu)
 • Kieszeni balastowej „małej” (na trzy kafle), montowanej na górnym węźle uprzęży (w trakcie projektowania)
 • Taśmy mocującej balast wzdłuż kręgosłupa – niższa cena (w trakcie projektowania)

Istotne cechy:

  • Wysokość montażu głównej kieszeni balastowej jest regulowana. Na zdjęciu kieszeń zamontowana jest w górnej pozycji, jednak można ją umieścić do 10cm niżej.

 

  • Podwójna kieszeń balastowa (na zdjęciu na pasie biodrowym) może być instalowana również na pasach naramiennych. Można też zainstalować dwa zestawy (na pasie biodrowym i pasach naramiennych).

 

  • Taśmy zamykające kieszeń zabezpieczone są przed otwarciem i uszkodzeniem (jaskinie, wraki) przy pomocy dodatkowej taśmy, biegnącej wzdłuż uprzęży.

 

 • Cały system balastowy idealnie przylega do ciała.

 

DWUPOWŁOKOWE SKRZYDŁO xDEEP SIDEMOUNT

Uzupełnieniem systemu sidemount xDEEP jest dwupowłokowe skrzydło o unikalnej konstrukcji pęcherza wewnętrznego, zapewniającej komfort użytkowania oraz bardzo niskie opory hydrodynamiczne.

Tworząc skrzydło sidemount stworzyliśmy następującą listę założeń:

 1. Mocna, dwupowłokowa konstrukcja – nie wyobrażamy sobie jednopowłokowego skrzydła podczas penetracji wraków;
 2. Nie wystawanie poza obrys ciała i brak efektu „namiotu”, czyli odstawania częściowo napompowanego skrzydła spowodowanego siłą wyporu;
 3. Brak elementów, które mogą powodować zahaczenie (odpowiednie umieszczenie spłuczki i kolanka);
 4. Łatwe zdejmowanie w wodzie i brak tendencji do przesuwania się skrzydła w górę gdy utrzymuje nurka na powierzchni;
 5. Łatwy dostęp do spłuczki w każdych warunkach (ważne w jaskiniach i w nurkowaniach wrakowych).
 6. Właściwa geometria, dla zachowania odpowiedniego trymu.

Istotne cechy:

  • Pęcherz wewnętrzny posiada unikalną konstrukcję, która zapewnia płaski kształt niezależnie od stopnia jego napompowania – brak efektu „namiotu” znanego z wielu innych konstrukcji.

 

  • Spłuczka umieszczona jest w miejscu ograniczającym ryzyko jej uszkodzenia lub zahaczenia o strop jaskini i zapewniającym łatwy dostęp zarówno lewą, jak i prawą ręką.

 

  • Jak we wszystkich skrzydłach xDEEP, w skrzydle sidemount użyliśmy najlepszych materiałów – zewnętrzna powłoka z niemieckiej Cordury 1100dTEX, wewnętrzny pęcherz z nylonu 440dTEX z grubą (0.215mm) powłoką TPU, nici Amann Serabond z serii Performance ThreadX;

 

 • W pozycji pionowej na powierzchni skrzydło stabilizowane jest w odpowiednim miejscu przez dodatkową linkę bungee w dolnej części.

 

 • lipiec
  PWŚCPSN
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  Pokaż wszystkie »

 • daj nura

  nurkowanie

  ?
  [newsletter_form button_label="Zapisz!"]
  Zapisz się do newslettera by otrzymywać
  najświeższe informacje z diver24.pl
  [newsletter_field name="email" label="Podaj adres -email:"] [newsletter_field name="first_name" label="Twoje imię:"] [/newsletter_form]